Facebook hozzászólás
342

VAJON NÁLUNK MIKOR TALÁLKOZHATUNK VELE?

Magyar siker is az Angliában díjazott mammográfiai szoftver

Magyar radiológusok és mesterséges intelligencia szakemberek is dolgoznak abban a csapatban, amely ez év szeptemberében elnyerte a brit nemzeti egészségügyi szolgálat, az NHS most első alkalommal átadott Artificial Intelligence in Health and Care (Mesterséges Intelligencia az Egészségügyi Gondozásban) díját. A pályázat eredményét Matt Hancock egészségügyi miniszter jelentette be

Kérdés, Magyarországon mikor találkozhatunk a világújdonsággal. Fotó: Pinterest
Kérdés, Magyarországon mikor találkozhatunk a világújdonsággal. Fotó: Pinterest

A kiemelt díjazottak között van a Dr. Kecskeméthy Péter által alapított Kheiron. A támogatás a Kheiron mammográfiai vizsgálatokra fejlesztett mesterséges intelligencián alapuló emlődiagnosztikai mammográfiai szoftvere, a Mia™ bevezetését fogja segíteni az Egyesült Királyság 15 szűrő-központjában, illetve kórházában.

A projekt léptéke és mélysége példa nélküli: mesterséges intelligencia alapú diagnosztikai eszközt a brit klinikai környezetbe ilyen szigorú és biztonságos módon ezelőtt még nem vezettek be. A Mia™ a hazai emlőszűrésben kötelező radiológiai munkamenetbe is jól illeszkedhet, ezért az alapítók célja, hogy a módszer minél hamarabb elérhetővé váljon az itthoni egészségügyi ellátórendszerben is. A hírnek még nagyobb aktualitást kölcsönöz, hogy október a mellrák elleni küzdelem hónapja.

Nyolcból egy nő küzd a mellrák kialakulásával élete során, miközben Európában is egyre súlyosbodó hiány van a mammográfiai képek kiértékeléséhez szükséges speciális tudással rendelkező radiológusokból. Ennek hátrányos következményeit a páciensek és orvosok egyaránt elszenvedik Magyarországon is: hosszú a vizsgálattól a lelet kézhezvételéig – idegőrlő bizonytalanságban – eltelt idő, vagy előfordul, hogy az európai ajánlásnak megfelelően előírt kétéves szűrési periódus kitolódik, ezért a nőknek többet kell várni a mammográfiai vizsgálatra, amely időt az aktuális egészségügyi helyzet miatti kényszerű szünetek még tovább növelhetik. 

A Mia™ a betegség pontosabb és gyorsabb megtalálásában támogatja az egészségügyi szakembereket és pácienseket, adott esetben csökkentve ezzel a műtéti beavatkozás, kemoterápia és a sugárkezelés szükségességét. Az emlőrák korai diagnózisa csak az egyik előnye az új eljárásnak, a másik az, hogy az emlőszűrés során kiküszöbölhetőek a hamis pozitív diagnózisok.

 

Alapesetben egy emlőszűrést végző radiológusnak akár 280 képet is át kell nézni egy óra alatt, úgy, hogy igen apró elváltozásokat is biztonsággal azonosítson. Ráadásul Európában kötelező a kettős leolvasás, ami még tovább terheli a szakértőket. Körülbelül a nők huszada esetén fordul elő, hogy kiegészítő képalkotó vizsgálatot, esetleg biopsziát végeznek. A visszahívások számát és a várakozási időt is minél alacsonyabban kell tartani – lelki és anyagi okokból is – ebben segíthet a Mia™ – mondja Dr Kárpáti Edit radiológus, a Mia™-t fejlesztő csapat orvos-szakértője, aki korábban több magyar kórház radiológiai osztályát vezette, valamint a magyar egészségügyi igazgatásban és brit intézményekben is dolgozott.

A hagyományos mammográfiát fejlesztették tovább. Fotó: Pinterest
A hagyományos mammográfiát fejlesztették tovább. Fotó: Pinterest

 

A Mia™ több millió páciens mammográfiai képi adatait modellezi matematikailag, és ezekből folyamatosan tanulva képes észrevenni a rák-gyanús elváltozást. Az emberi befogadóképességet meghaladó mennyiségű adatot képes átlátni, valamint olyan vizuális eltérést is észrevehet, amiben az emberi szem gyengébben teljesít. Tekintettel arra, hogy kellő biztonsággal tud diagnózist adni, csökkenti a túlterhelt radiológusokat elárasztó monoton munka mennyiségét, és támogatja őket a döntéshozatalban. A rendszer a közeljövőben akár pótolni is tudna egy hiányzó radiológus munkatársat. Bevezetésével a diagnosztikus kapacitás növelhető, illetve a felszabaduló időben a szakemberek a szakmájuk lényegére, a valódi orvosi problémamegoldásra tudnak fókuszálni, több idejük marad a betegre, és a társszakmák kollégáival való együtt gondolkodásra abban, hogy az adott beteg számára megtalálják a lehető leghatékonyabb terápiát.

 Dr. Forrai Gábor, az Európai Emlődiagnosztikai Társaság (EUSOBI) tanácsadó testületének tagja és volt elnöke úgy véli, hogy „munkaszervezési szempontból rendkívül fontos, hogy a Mia™ szoftverről tudományos bizonyíték legyen, hogy a gyakorlatban alkalmas a második leolvasás önálló elvégzésére, illetve a visszahívások fontossági sorrendbe rendezésére. Sokat segítene ezzel a napi munkában.”

 A Mia™-t fejlesztő csapat számára óriási előrelépés a brit kormányzat elismerése. A pályázat eredményeként a szoftvert az Egyesült Királyságban 3 év alatt 15 emlőszűrő állomáson fogják telepíteni és további fejlesztésekre is lehetőség nyílik. A projekt megvalósítása során folytatódik a NICE (National Institute of Clinical Excellence), az angol szakmai irányelveket kidolgozó és jóváhagyó intézettel a pályázati folyamat során megkezdett és hosszú távra tervezett együttműködés.  A projekt mintaként is hivatott szolgálni új, élvonalbeli mesterséges intelligencián alapuló technológiák biztonságos és hatásos integrálásához. Az intézményekbe való bevezetés azért fontos, mert a további esetek feldolgozása során lehetőség van a szoftver érzékenységének további javítására, másrészt a klinikai, radiológiai felhasználók igényeihez igazodó finomhangolást is végre lehet hajtani.

 Dr. Kecskeméthy Péter, a Kheiron társalapítója és vezérigazgatója a díj kapcsán hangsúlyozta, hogy „a Mia™-t egy nemzetközi csapat részeként hoztuk létre, amelyben kulcsszerepet játszottak a projektben résztvevő magyar szakemberek. Kollégáimmal nagyon büszkék vagyunk arra, hogy megnyertük a brit kormányzat elismerését, ami az elmúlt négy év rendkívül kemény munkájának az eredménye – továbbá hozzátette: „Nagyon hiszek a magyar szakemberek tudásában és a hazai lehetőségekben. Nekem érzelmi okokból fontos, hogy a szülőhazámban a nők minél előbb előnyét élvezzék a pontosabb, gyorsabb, biztonságosabb emlőrák-szűrésnek, és ezért kölcsönösségen alapuló kapcsolatokat szeretnénk kiépíteni az intézményekkel. Nagy öröm számunkra, hogy a magyar szakpolitikától is egyre nagyobb támogatást kap a mesterséges intelligencia egészségügyi alkalmazása.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!