Már a magánélet sem érdekli a magyarokat a politika miatt
2003-hoz képest nőtt azoknak az aránya, akik a politikai-gazdasági rendszerváltáshoz fűzött reményeiket nem látták beteljesülni – derült ki a GfK Hungária Piackutató Intézet legfrissebb, 2007. februári felmérésének eredményeiből. Nőtt a bizonytalanság a minket körülvevő világgal kapcsolatban és a többség szerint baj, hogy a régi erkölcsök letűntek. A magyarokat kevésbé aggasztják saját magánéletük esetleges problémái, mint a politikai-gazdasági élet nehézségei.
A GfK Hungária Piackutató Intézet 1992 óta rendszeresen megkérdezi a magyar közvéleményt egyebek mellett arról, mennyiben teljesültek érzése szerint elvárásai a politikai-gazdasági rendszerváltás óta, mit gondolnak az újabb időkről, s az időközben eluralkodott új erkölcsi rendről, illetve az élet mely főbb kérdései töltik el őket félelemmel.
A 2007. februárjában mintegy 1000 fő megkérdezésével történt kutatás egyik kérdése azt kutatta, a válaszadók a politikai és gazdasági rendszerváltás következtében kialakult elvárásaik tükrében mai fejjel hogyan ítélik meg a korszakot – még ha nagyon fiatalon élte is meg ezeket az éveket.
2003-ban még minden negyedik, idén minden ötödik megkérdezett nyilatkozott úgy, hogy a rendszerváltás nagyjából beváltotta a hozzá fűzött reményeket, és változatlanul 1 százalék körül alakul azoknak az aránya, akik elvárásait alapvetően felülmúlta a valóság.
A csalódottak tábora azonban szélesebb, mint az eredményeket pozitívan szemlélőké. Közel megduplázódott azok hányada, akik nagyon csalódtak a rendszerváltásban és érzésük szerint szinte semmi sem teljesült az elvárásaik közül.
Nőtt a bizonytalanság a minket körülvevő világgal kapcsolatban is. A 2003-ban mért 53 százalékkal szemben idén már 64 százalék nyilatkozott úgy, hogy az emberek nem értik a körülöttük lévő világot.
A megkérdezettek túlnyomó többsége, 80 százaléka érvel inkább a fogyasztás visszafogása mellett abból kiindulva, hogy sosem tudhatjuk, mit hoz a jövő. Ezzel szemben 20 százalék hedonista elveket vall, miszerint érdemesebb a mának élni és azoknak van igaza, akik szerint mindig többet és többet fogyasztanak.
A legutóbbi megkérdezés óta öt százalékkal csökkent azoknak az aránya, akik szerint „nem baj, ha az új erkölcsök és új szokások alakulnak ki”. Velük szemben a válaszadók 64 százaléka véli úgy, „nagy baj az, hogy eltűntek a régi erkölcsök.
A kutatók kíváncsiak voltak a lakosság különböző félelmeire is. Érdekes tendencia az, hogy csökkentek az egyén saját magánéletével kapcsolatos félelmei (magány, egyedüllét, munkahely elvesztése).
Hozzászólás zárolva.