Már mindenhol és mindig nagy veszélyben vagyunk!
Már nemcsak a kirándulások alkalmával vagyunk veszélyben, hanem a városi parkokban, kertekben, erdős, fás területeken is megjelentek a kullancsok! Egyre több ismerősöm számol be arról, hogy nem várt helyen kapott kullancsot…
Miért fontos tudni ezeket a fertőzési technikákat?
Azért mert az agyvelő- és agyhártyagyulladás vírusa nem csak csípéssel, hanem belégzéssel és emésztőtraktuson át bejutva is képes fertőzni az áldozatát!!!!!!!!!!!!!!
Tehát itt már felvillan az, hogy a kullancs prevenció hallatán nem csak egy síkon kell gondolkozni és cselekedni!
A 2P-elve szerint, azaz a progresszív prevenció gondolatmenetén át kell felépítenünk az egyéni szintre át tevődött prevenciót.
Mivel már területeinket nem tudjuk permetezéssel védeni a vérszívók ellen, s hogy tőlük ne kaphassunk betegségeket megfelelően védekeznünk kell.
A hangsúly a kullancsok és szúnyogok által terjesztett betegségek megelőzésén van!
Már benne vagyunk a tavaszban s ilyenkor a védekezést progresszívra kell állítanunk és először a betegség ellen kell preventíve lépni.
Ennek első védekezési síkja az, hogy a legveszélyesebb betegség a (agyvelő- és agyhártyagyulladás) vírusa elleni védőoltás gyorsított oltási sémája szerint történő beoltása a mindazon embereknek és gyermekeknek szükséges, akik kapcsolatot tartanak a természettel, (de már a városlakókat is). A szükséges védőoltást két hétre rá az első emlékeztető oltással kell megerősíteni, majd kilenc hónap múlva következik a második emlékeztető oltás, amit három évente rendszeres emlékeztető oltásokkal kell megerősíteni.
Az oltás egy innovációt tartalmaz.
A fecskendő tűje nem hasító-fájdalmas hegy kiképzésű, ezért mondják a gyerekek, hogy „ez a szuri már csak muri”.
A gyermekeknél még egy rendkívül fontos életvezetési tanács következik!
A családi fészekből kirepülni készülődő gyermekeiknek adják át és tegyék a költöző bőröndjébe az oltási könyvét és hívják fel a figyelmüket arra, hogy három évente az (agyvelő- és agyhártyagyulladás) vírusa elleni védőoltást élethosszig adassák be felnőtt, önálló életük során, s a majdan születő gyermekeiket egy éves kortól szintén oltassák!!
A második védekezési síkja a kullancsok elleni védekezés.
A természet szűkebb területein (táborhelyeken), vagy a zöldövezeti kertekben és parkokban a kullancsveszélyt csökkenthetjük terület- és/vagy egyedvédelemmel.
Területvédelem:
-Egyik lehetősége a kullancsok biológiájának ismeretéből fakadó módszerek.
Kerülni kell a vadak által tömegesen, gyakorta látogatott helyeket (vadcsapásokat, vadetetőket stb). A házak és az állattartó épületek körül kaszálással, bozót és rágcsálóírtással kell megszűntetni a kullancsok életterét. Az urbanizált helyektől távol kell tartani az erdei állatokat, különösen a sünöket.
Hozzászólás zárolva.