Facebook hozzászólás
237

Mától Urológiai Hét szűrésekkel -50 éven felüliek figyelem!

„A prosztata-tudatosság” napja eredetileg az USA-ból indult el, majd később ezt az Európai Urológus Társaság is átvette. Az évek során nyilvánvalóvá vált, hogy nagyon komoly igény van arra, hogy a betegek saját testük állapotáról, annak jelzéseiről, és egyáltalán a betegségekről tájékozottak legyenek. A „Prosztata Nap”-ból így lett először „Prosztata Hét”, majd „Urológiai Hét”. A fejlettebb egészségügyű országokban ez a tájékozottság is hozzájárul ahhoz, hogy az átlagos életkor hosszabb, és az emberek életminősége jobb. Magyarországon is megvalósítottuk, hogy évente erre a hétre koncentrálva tájékoztatjuk a lakosságot az urológiai betegségekről.  

Hosszú volt az út, de megérte, és ma már kitapintható, hogy a betegek egyre több ismerettel rendelkeznek. Tíz éve a lakosság döntő többsége nem tudta elhelyezni a prosztatát a testen belül, és semmilyen információval nem rendelkezett annak működéséről, illetve annak betegségeiről. Az adatok persze nemcsak a kampányok alatt jutnak el a fejekbe, hanem ezt más információs csatornák is elősegítik, különösen az Internet. Sajnos, ezek ellenére az urológusok nap mint nap tapasztalják az információhiányt a betegségekről. A hétköznapi ember általában nehezen tudja eldönteni, hogy testének jelei komoly aggodalomra adnak okot, vagy csupán átmenetiek, és nincs jelentőségük. A másik véglet, hogy a betegségek komoly figyelmeztetését sem veszik figyelembe, a kezelést halogatják, így elmúlik az az optimális pillanat, amikor végleges gyógyulást lehet elérni.

Az urológiai betegségek nagy többsége vizelési zavarokkal jelentkezik. Első helyen kell megemlíteni a véres vizeletet, mely élénkpiros színű, vagy barnás alvadékokat tartalmaz. Ezért az urológiai szervekben, vesében, hólyagban kifejlődő rosszindulatú daganat felel, így a figyelmeztetést nagyon komolyan kell venni és urológushoz fordulni. Számtalan téves elképzelés van a hazai köztudatban, „azért piros a vizeletem, mert túl sok dinnyét ettem, vagy túl sok kólát ittam”. A tünetek másik csoportja a vizelési szokások megváltozása. Gyakrabban ürített, vagy nehezen ürített vizelet általában a prosztata betegségek jellemzője szokott lenni. Ilyenkor vizelet teljes mennyisége, azaz a naponta ürített mennyiség nem változik, csak apróbb adagokban ürül. A természetes vizeletürítés sohasem fájdalmas. Ha égő, csípő érzés kíséri, úgy ezt kórosnak kell tekinteni. A vizelet mennyisége akkor kielégítő, ha naponta másfél liter körül mozog, ez persze testtömegtől és az időjárástól is függ, hiszen melegben sokat izzadunk, ami lecsökkenti a vizeletet. Fontos tehát, hogy a napi folyadékfogyasztás olyan mértékű legyen, mely ellensúlyozza az izzadást, és mely megtartja a természetes vizeletmennyiséget.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!