Meg is vakulhat miatta!
Az AMD, a nedves időskori makuladegeneráció, egy degeneratív szembetegség, amely a makulán (ismertebb nevén a sárgafolton), vagyis a szem éleslátásért felelős részén, a retina (ideghártya) közepén alakul ki.
Ez a terület felelős az „előre tekintő” központi látásért, amely elengedhetetlen mindennapi tevékenységeink során, pl. amikor olvasunk, vezetünk, rápillantunk az óránkra, vagy felismerünk egy arcot A betegség kiváltó oka az, hogy új, kóros erek jelennek meg a makula alatt, amelyek fala törékeny, és ezért folyadék és vér szivároghat belőlük. Kezelés hiányában hegesedés indul be, ami károsítja a makulát.
Az Európai Szemészeti Társaság (SOE) szombaton ismertette azon kvalitatív tanulmányát, amely Európában e betegségben szenvedő emberek nehézségeit a mindennapi életükben.
Az időskori makuladegeneráció (AMD) az életkor előrehaladtával jelentkező szemészeti megbetegedés, amely a 65 év feletti lakosság mintegy 25%-át érinti, azaz minden család érintett lehet az idő múlásával. A fejlett országokban a látásromlást okozó késői stádium az 50 év felettiek vakságának vezető oka. Magyarországon évente több mint 6000 igen súlyos látásromlással/vaksággal élő új beteget regisztrálnak, a 60 év feletti korosztályban pedig a megvakulás leggyakoribb oka
Az AMD száraz, illetve nedves formában jelentkezhet. A súlyos látásromlással járó esetekért legnagyobb részben a nedves típus a felelős. Minden évben közel 2800 új, nedves típusú AMD-s beteget diagnosztizálnak Magyarországon, és azok száma, akik látásukat az időskori makuladegeneráció miatt veszítik el, várhatóan növekedni fog a következő években, aminek legfőbb oka a társadalom elöregedése. Ez a tény felhívja a figyelmet a betegség gyógyítását szolgáló, a jelenlegieknél hatékonyabb kezelési módszerek kifejlesztésének fontosságára, illetve a már meglévő kezelések vagy a bevezetés előtt álló új kezelési lehetőségek hozzáférhetővé tételére.2
A nedves AMD-ben szenvedő betegek megdöbbentő történeteket meséltek arról, hogy miként kell megküzdeniük a mindennapi élethelyzetekkel és önállóságuk részleges elvesztésével, illetve, hogy mindez hogyan befolyásolja pszichés közérzetüket, például hogyan vezethet depresszióhoz, ha valakit nedves AMD-vel diagnosztizálnak.
Don Curran, az AMD Alliance International (AMDAI) elnöke a következőt mondta:
Hozzászólás zárolva.