Meggyógyulhatsz a stomához vezető betegségből!
Az ILCO Klubot 1986. május 29-én Dr. Szentpétery Félix sebész főorvos alapította azzal a céllal, hogy az un. stomás betegek számára legyen egy olyan hely, ahol beszélhetnek az állapotukról, annak javításáról, a betegségről. Az ILCO mozgalom célja a stomás emberek (daganatos, vagy gyulladásos bél betegségek miatt bél, vagy vesevezeték kivezetéssel élők) psychoszociális rehabilitációja.
Az összejövetelek lehetőséget teremtenek a frissen operált és a több évtizede operált stomások közötti tapasztalatcserére, szakemberek által tartott előadások megtartására. Ezek részben orvosi jellegűek, a betegséggel és az egészséges életmóddal kapcsolatosak, részben az idős embereket érintő témákról szólnak. A találkozókon megvitatják a stomásokat érintő mindennapi (higiénés, táplálkozási, öltözködési) problémákat, a megváltozott székürítéssel kapcsolatos helyzetet (irrigálás, vagy csak zacskó viselése). Mivel a stomás állapothoz vezető betegségek általában idős korban jelentkeznek, ezeknek az emberek az új életkörülményekhez való alkalmazkodása igen nehéz.
Az elmúlt évek alatt nemcsak hazai, hanem külföldi kirándulásokon is részt vettek, amelyek arra is jók, az otthonába bezárkózó stomást, a hasonló sorsú közösség biztonságot jelentő támogatásával kimozdítsa. Ezen kirándulásokon a frissen operált stomásokat megtanították a több éve stomával élő társaik az új életkörülmény kezelésére, a jelentkező problémák megoldására. Sok műtött egyedül él, így számukra ez az egyetlen, igazi bensőséges ünnep, az ILKO Karácsony, amelyre a klubtagok műsorral készülnek, és egymást megajándékozzák. Ugyancsak hagyomány a februári farsangolás, ahol tombolát szerveznek. A tavasz beköszöntével az egészséges táplálkozásról tart számunkra előadást egy dietetikus, illetve saját maguk készítette egészséges ételekkel örvendeztetik meg egymást a „salátanapon”.
Fontos feladata a mozgalomnak még a beteglátogatás. A stoma-műtét előtt állókat – amennyiben igénylik – egy tapasztalt stoma-viselő tag meglátogatja, és elbeszélget vele. Ez azért fontos, mert sokkal hitelesebb a műtét előtt álló számára a biztatás egy olyan embertől, aki a stomával él, és problémáit, azok megoldásait már jól ismeri, mintha csak egy egészségügyi dolgozótól kap erről információt. Összejöveteleiken a tagokkal megismertetik a legújabb stomásokat érintő rendeleteket, illetve az új segédeszközök használatából eredő előnyöket. Minden évben szerét ejtik különféle (vércukor, vérnyomás, koleszterin-szint, stb.) szűrővizsgálatok elvégzésének, valamint lehetőséget nyílik a családtagok vastagbélrák szűrésére.
1993-ban a WHO október 2-át „Stomás Világnapnak” deklarálta, és ez alkalomból a kerek évfordulókon „STOMA et VITA” díjjal köszöntik az 5, a 10, a 15., stb évet megélt klubtagjaikat. Ezekre az ünnepségekre meghívják azt a sebészt is, aki az adott beteget korábban műtötte. Ezzel az ünnepséggel egyben a frissen operált klubtagjaik számára perspektívát is mutatnak, hogy a stomás állapothoz vezető súlyos betegségből meg lehet gyógyulni. A legidősebb klubtag 44 évvel élte túl stoma-műtétjét, 93 éves korában halt meg. Az idős emberek alkalmazkodó képességét, élni akarását igazolja az, hogy évek óta tagjaink között tudnak egy 88 éves korában operált beteget, aki idén 102 éves!
Hozzászólás zárolva.