Megoldás a meddőség folyamatosan növekvő problematikájára
A meddőség oka nagyon sokrétű lehet. Napjainkban egyre duzzad azoknak az okoknak a száma tudományosan is bizonyítottan, amelyek meddőséghez vezethetnek, így egy folyamatosan növekvő problematikáról beszélhetünk.
A modern szakmai szemlélet alapja a meddőség kezelésében a komplex hozzáállás, ami nemcsak egy egyszerű lombikbébi programot jelent, hanem azt is, hogy az orvosi csapatot kiegészítve minden olyan szakterület jelen van az intézményben, amely a meddőség kezelésével kapcsolatba hozható. „Egy endokrinológiai rendellenesség esetén endokrinológus segít, a sebész kiveszi a daganatot, a pszichológus helyre teszi a feszültséget, segít, támogat, és ha ezek a területek együtt dolgoznak, akkor a megfelelő technikai módszerekkel a terhesség a lehető legnagyobb eséllyel sikerülhet. Ez a hozzáállás amellett, hogy sokat segít, nagyon etikus is, hiszen ott támogat, ahol szükség van rá" – mondja a főorvos.
„Ez az egész komplex program egyébként nagyon komoly logisztikát igényel, hiszen össze kell hangolnunk a különböző szakterületek munkáját" – magyarázza Vereczkey doktor. „Ha van például egy PCOS-ben, vagyis Policisztás Ovárium Szindrómában szenvedő páciens, akkor nőgyógyászati, genetikai, endokrinológiai, illetve pszichológiai vonalon is megközelíthető a betegsége. A komplex koncepció egyedisége abban van, hogy mi komplexen állunk a problémához, tehát a betegséggel kapcsolatba hozható összes szakterület teret kap a kivizsgálásban, és közös munkával, folyamatos csoportos konzultáció mellett történik a kezelés és a felkészítés a lombikbébi programra. Ennek megvan a maga szakmai protokollja, amelyet persze folyamatosan fejleszteni kell, hiszen a tudomány, és az emberről alkotott tudás dinamikusan halad előre. Az egyedüli probléma az effajta hozzáállással az, hogy a páciensek Magyarországon hozzászoktak ahhoz, hogy az időhiány miatt, vagy egyéb okokból legtöbbször egyetlen szakembertől megkapnak egy diagnózist, és az alapján történik a kezelés, ami vagy sikerül, vagy nem. Ez azonban azért is problematikus, mert a páciensek éveket is veszíthetnek az alacsony hatékonyságú programokkal, amit vannak, akik már nem engedhetnek meg maguknak. A történetnek az idő, és az anyagi ráfordítás mellett fontos része az is, hogy minél több lombikbébi programot kell végigcsinálni, annál nagyobb a pszichés nyomás, ami kimerüléshez és kiégéshez vezethet. Ezért is érdemes fordítva állni a történethez, vagyis fontos, hogy nagyon precíz legyen a kivizsgálás, logisztikailag jól oldjuk meg a szakmák közötti kommunikációt, hiszen ennek segítségével akkor kezdhetünk bele a lombik programba, amikor a legideálisabbak a körülmények. Persze senki sem tudja biztosra garantálni a sikert, azonban annyiban segíthetünk, hogy a lehető legjobb eséllyel induljanak a párok a kisbabáért."
Hozzászólás zárolva.