Indul a prevenciós hét
Méhnyakrák – egy megelőzhető betegség
A méhnyakrák a mellrák utáni leggyakrabban előforduló rosszindulatú megbetegedés. Ennek megelőzésére hivatott felhívni a figyelmet a ma kezdődő Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét.
Fontos megjegyezni, a szűréssel olyan rendellenességeket lehet megállapítani, amelyek a rák kialakulására utalhatnak. Ugyanis a méhnyakrák többsége lassan növekszik, általában 10-15 évig tart, amíg a legtöbb rendellenes sejt méhnyakrákká alakul át. Bár korai stádiumában a méhnyakrák teljesen tünetmentes lehet, de előfordulhat néhány jellegzetes tünet, ami gyanakodásra adhatnak okot. Ezek lehetnek:
- Rendellenes vérzés (nemi aktus után vagy közben, két menstruáció között)
- Menopauza utáni vérzés,
- Szokatlan hüvelyi váladékozás,
- Fájdalmas szex.
Ha a fenti jelek valamelyikét tapasztaljuk, mindenképpen mielőbb fel kell keresni orvosunkat!
A korai stádiumban diagnosztizált betegség még jó eséllyel gyógyítható és elkerülhetők a súlyosabb szövődmények. Ha a rákszűrés eredménye pozitív lett és a betegség még a korai stádiumban van, műtéti úton távolítják el a rákos területet. A II-es, és a III-as stádiumnál már a magát a méhnyak és a méh is eltávolításra kerülnek.
A fertőzés védőoltással is megelőzhető. Mivel a HPV nemi úton terjedő betegség, az oltás a szexuális élet megkezdése előtt nyújtja a legnagyobb védelmet. Magyarországon 2014 óta egy átfogó méhnyakrák megelőzési program keretében 12. életévüket betöltött, 7. osztályos lányok szülei térítésmentesen igényelhetik a védőoltást. A HPV-vakcina a HPV két magas kockázatú csoportja ellen nyújt védelmet, amelyek az összes méhnyakrák 70 százalékáért felelnek. Szintén fontos megjegyezi, ha valaki megkapta a HPV-vakcinát, annak a későbbiekben is részt kell vennie a szűréseken!
A témában további információkat olvashatsz aMályvavirág „a méhnyakrákos nők gyógyulásáért és a megelőzésért” alapítvány honlapján, valamint a Facebook-oldalukon is.
Hozzászólás zárolva.