Melyik a legizgatóbb szín?
A színlátással foglalkozó tudósok tudják, hogy az emberek, az emberszabású és egyéb majmok képesek látni a vörös színt, de arról már nincs egyetértés, hogy vajon mi volt ennek az adaptációnak a kiváltó oka. Vajon a vörös szín felismerése kezdetben segítette a majmokat a hús megtalálásában, vagy az volt a színlátás első előnye, hogy már egy mérföldről észrevehették a vörös szőrzetű, vörös bőrű fajtársaikat?
Egy új tanulmány szerint a majmokban a színlátás kezdetben azért fejlődött ki, hogy segítse a táplálék begyűjtését, ami után a természetben is vörös vált a "legszexibb" színné és teletűzdelte a majmok evolúciós családfáját vörös egyedekkel.
André Fernandez fejlődésbiológus, az Ohio Egyetem munkatársa és a cikk társszerzője kifejtette, hogy az idegtudomány szakemberei már korábban is találtak olyan állatokat, amelyeket nagymértékben vonzottak az élénk színek. "Ez is alátámasztja, hogy a háromszín-látással rendelkező majmok nyilván jobban reagáltak élénk színek látásakor, mint amilyen például a vörös." – mondta a szakember.
A vörös szőrzet valódi eredetének felfedezéséhez Fernandez adatokat gyűjtött szőr- és bőrszínekről, színlátásról és szexuális viselkedésről 203 különböző fajtájú emberszabású majmot illetően. Ezeket az adatokat behelyezte a majmok evolúciós családfájára. E törzsfejlődési családfa alapján a színlátás jelent meg először, amelyet a vörös szőrzet, bőr megjelenése és a fejlett párzási képesség követett.
"Úgy tűnik, hogy a vörös bőr és szőrzet szexuális preferenciává vált."- mondta Molly Morris, a tanulmány másik szerzője. "Amíg az étkezési elmélet már nem állja meg a helyét, szociálisan és szexuális téren továbbra is fontos egy majom számára a vörös szín érzékelése." – tette hozzá a szakember
Forrás: www.medipress.hu
Hozzászólás zárolva.