Mi az a hiperbár oxigénterápia? Érdemes elolvasnod!
A nem baleset okán végzett lábamputációk 70 százaléka cukorbetegség eredetű és évente négyezer lábat kell amputálni Magyarországon a diabétesz szövődményei miatt, pedig egy speciális kezeléssorozattal minden harmadik ilyen műtét elkerülhető lenne.
A mesterséges módon megnövelt oxigénkoncentráció ezen kívül a természetes gyógyulási folyamatokat erősíti a beteg szervezetében: segíti a fehér vérsejteket a fertőzések leküzdésében, serkenti a kapillárisok és a kötőszövetek kialakulását, javítja a vérkeringést és az immunrendszert, gyorsítja az anyagcserét.
Bár a HBO fájdalommentes és csekély kockázattal járó gyógymód, de a terápia megkezdését minden esetben alapos szakorvosi vizsgálat előzi meg. A hiperbár terápia nem önálló gyógymód, hanem kiegészítő terápia, ezért a szakorvosi kooperáció elengedhetetlen a kezelési ciklus megkezdése előtt és alatt is. A kezelések száma állapot- és diagnózisfüggő, általánosságban elmondható, hogy a HBO terápia érezhető hatásai a tízedik kezelést követően jelennek meg és a kezelési ciklus után a gyógyulási folyamatok a terápia nélkül is fenntarthatók.
A hiperbár oxigénterápia felhasználási területei igen szerteágazóak, a HBO sikeresen alkalmazható például az agyvérzés, szénmonoxid-mérgezés, különféle fertőzések, a Lyme-kór, valamint a nehezen gyógyuló sebek, fekélyek gyógyításában. A módszer pozitív hatása a baleseti sérülések és sportsérülések kezelésében is jelentkezik, mert a gyorsabb csont- és szövetképződéssel a rehabilitációs időt akár a felével is csökkentheti. A vér oxigén szintjének növelésével a sebgyógyulás is gyorsabb lesz, így a terápia alkalmazható a műtéti (pl.: plasztikai) beavatkozások után is. A HBO továbbá hatékonyan segíti a neurológiai megbetegedések (például a migrén, fülzúgás) az égési sérülések, csont- és csontvelőgyulladás, keringési rendellenességek, de akár az onkológiai terápiák mellékhatásainak kezelését is. A felsorolás természetesen nem teljes, és a hiperbár oxigénterápia alkalmazási területeivel kapcsolatosan jelenleg is folynak a kutatások, így a közeljövőben további kórképekben is új terápiás publikációk és indikációk várhatóak, mint például az őssejt beültetés hatékonyságának fokozása.
Hazánkban az 1980-as évekig több mint 15.000 páciens részesült hiperbár oxigénterápiában, de az SZTK megszűnésével e kezelési módszer 2005-ig feledésbe merült. Magyarországon jelenleg egyetlen Hiperbár Centrum működik, mely Budapesten az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet (Budapest, XII. kerület, Szanatórium u. 19.) területén található. A Hiperbár Centrum négy éves fennállása alatt több ezer kezeléssel több száz, különböző betegségben szenvedő páciens gyógyulását segítette elő.
Hozzászólás zárolva.