Facebook hozzászólás
201

Miért félünk az elutasítástól?

A népszerűség varázsa ahhoz vezetett, hogy sok kamasz társadalmi megpróbáltatásokon esik át akár olyan mértékig, hogy az egészség romlásával, vagy az életük veszélybe kerülésével is járhat. A felnőttek azonban épp ennyire sérülékenyek, és a beilleszkedésre való törekvéseiknek szintén egészségügyi következménye van.

A Buffaloi Egyetem által végzett kutatás eredményei szerint a férfiakat és nőket egyaránt nyugtalanul tölti el a küllem-alapú visszautasítás. A visszatérő és olykor állandó aggodalmak komoly mentális és testi egészségproblémákat szülnek, néha pedig étkezési zavarokat is előidézhetnek.

A kutatás vezető pszichológusa szerint a probléma gyökere az a vágy, hogy másokkal kapcsolatba lépjünk. ‘A médiában vonzó embereket látunk és azt gondoljuk, ha úgy néznénk ki mi is, akkor talán elfogadnának minket és mások felnéznének ránk.’ – mondta Lora Park, a kutatás vezetője. ‘Mi mind a mások általi elfogadást keressük, és néhány ember különösen hajlamos a külsőségekbe belemélyülni.’ – tette hozzá.

Park 242, 18 és 35 év közötti főiskolást kérdezett meg önértékelésükkel kapcsolatban. Minden résztvevő összeállított kérdéssorra válaszolt, amely a személyiségi vonásokat és a fizikai-mentális egészséget mérte. Az alanyok 15 interperszonális szituációba képzelték magukat. Például: ‘Épp az első randevúra indulva elhagyja a házat, amikor észreveszi, hogy valami van az arcán.’ A megkérdezett 1-6 pont között értékelhette, hogy mennyire nyugtalankodna és úgy gondolná-e hogy emiatt kevésbé érzi vonzónak magát a randevún.

A megkérdezettek fele igen érzékenyen reagált a küllem-alapú visszautasításra. A magas pontszámot elérők több jelet mutattak az alacsony önbecsülésre, a neurózisra és étkezési zavarokra. Park szerint a társadalmi visszautasítástól való félelem előidézheti az egészségtelen életmódot. ‘Mind a vizsgált férfiak, mind a nők érzékenyek a visszautasításra, testükkel és súlyukkal egészségtelen már mértékben foglalkoztak.’ – mondta Park. ‘Nem ettek, amikor éhesek voltak, túlzásba vitték a sportolást is.’ – tette hozzá.

Park talált egy módot, hogy a visszautasítástól való aggodalmat csökkenteni lehessen. Amikor a résztvevők saját jó képességeikre és közeli barátaikra koncentráltak, az aggodalom csökkent. ‘A külső nem minden’ – mondja Park. ‘Ez csak az egyik oldala az életünknek. De amikor már a középpontba kerül, az emberek elkezdenek túlzottan aggódni miatta, és mindez megakadályozza őket abban, hogy közeli kapcsolatokat építsenek ki. Téves képzeteink vannak: ha vonzóak vagyunk, jól fogjuk magunkat érezni és szoros kapcsolataink lesznek.’ – magyarázta a szakember.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!