Miért jelent bioterrorista fenyegetést a himlővírus?
A brüsszeli New Defence Agenda fórum javaslata szerint az EU tagállamoknak
fel kellene készülniük a bioterrorista támadások, mindenek előtt a himlővírus jelentette fenyegetés elhárítására.
Egy himlővírus támadásnak igen komoly hatása lenne az országokra. Még kis méretekben is általános pánikot okozna, ami a társadalmak szétesését eredményezhetné. A vírus a legkönnyebben a lakosság körében terjedne, amely a betegség felszámolása óta nem rendelkezik ellenálló képességgel. Igazából sem oltással, sem természetes fertőzés útján nincs kitéve vírus antigéneknek. A „naív” lakosságban a vírus semmilyen akadállyal sem találkozna, amely terjedését lelassítaná, és az így még könnyebbé válna.
Mit tudunk a himlővírusról?
Első és második generációs himlő oltóanyag
Amíg nincs hatásos ellenszer, a himlő ellen az egyedüli rendelkezésre álló eszköz az oltás, amely már 1980-ban, betegség első felszámolásánál bizonyította hatékonyságát. A mai biztonsági előírásoknak megfelelően egy hasonló, úgynevezett második generációs oltóanyagot fejlesztettek ki.
Mindkét esetben az oltóanyagokban enyhített vírus van, amely egészen kivételes esetekben agyvelőgyulladást okozhat. Ezt a veszélyt IAV injekciók beadásával lehet megelőzni vagy enyhíteni. Az oltás helyes lebonyolítása érdekében ezért elég oltóanyag és IAV készlettel kell rendelkezni, hogy az oltás mellékhatásait megelőzhessük.
A „gyűrűs oltás” stratégiájaEgy bioterrorista támadásnál a legvalószínűbb stratégia a „gyűrűs oltás”, amely a legutolsó himlő esetek felszámolásánál bizonyította hatásosságát. Lényege, hogy egy védőgyűrűt vonunk a kiinduló pont köré úgy, hogy mindenkit beoltunk, aki a beteg emberrel érintkezett. Ilyen módon ezek az emberek védetté válnak és olyan immun akadályt képeznek, amelyen a vírus nem tud keresztülhatolni.
Hozzászólás zárolva.