Facebook hozzászólás
98

Miért lehet jó a térdfájdalom ellen a gyógytorna?

Ebben a cikkben eláruljuk, hogy miért lehet jó a térdfájdalom ellen a gyógytorna.

Ebben a cikkben eláruljuk, hogy miért lehet jó a térdfájdalom ellen a gyógytorna.

Akinek gyakran fáj a térde futás, guggolás, illetve lépcsőzés közben, ő már biztosan megtapasztalta az ezzel járó kellemetlenségeket. A térdfájás és a sérülés nem egy ritka betegség, hiszen napjainkban igen sokan szenvednek hasonló gondokkal. Ugyanolyan gyakran előfordul, mint a gerinc eredetű bántalmak, így ebben az esetben sem árt időben felkeresni egy szakember, aki megfelelő kezelésben részesít bennünket.

Mi az oka a térd fájdalmának?

Az, hogy miért alakul ki, sok mindentől függ. Az ok lehet izomeredetű, de rándulás vagy húzódás következtében egyaránt előfordulhat. Gyakori és komoly gond a csonteredetű fájdalom, valamint az ízületi gyulladás. A futóknál pedig egyre többször felmerül a futótérd szindróma. Teljesen mindegy, hogy mi áll a háttérben, ha nem szeretnénk, hogy szövődményekkel kelljen szembenéznünk, akkor mindenképpen érdemes időben szakember segítségét kérni.

A Gyógytornászom térdfájdalom specialista szerint a pácienseik már az első néhány alkalom után javulásról szoktak beszámolni. Az orvos először a kiváltó okot térképezi fel, majd pedig megfelelő kezelést javasol a páciens számára. A térdfájdalom kezelése egy komplex feladat, fontos egy jó szakember vagy gyógytornász, aki megállapítja a probléma valódi okát és segít abban, hogy ez többé ne fordulhasson elő.

gyógytorna
A gyógytorna gyorsan segít (Foto: Pexels.com)

Térdfájdalom futás esetén

A futók körében gyakori gond a térdfájdalom, de a kerékpárosok között sem egy ritka betegség. A leggyakrabban kialakuló kórkép a patellofemoralis és a tractus iliotibialis szindróma, amik a helytelen vagy nem megfelelő terhelés esetén jelennek meg. Főként a rossz futótechnika, valamint a nem megfelelő cipő áll a probléma hátterében.

A bicajosoknál a rosszul beállított járgány válthat ki hasonló elváltozásokat. Nem érdemes tehát elhalasztani a kezelést, ugyanis idővel lúdtalppal és egyéb statikai elváltozásokkal számolhatunk.

Ha megjelenik a fájdalom, akkor mindenképpen be kell szüntetni a sporttevékenységet, majd megkeresni a kiváltó okot. Az akut panaszok esetén sokat segíthet a jegelés, illetve a fájdalomcsillapítás, de a legjobb megoldás, ami hosszabb távon hozzásegíthet az egészségünk megtartásához, a gyógytorna.

Milyen eredmények várhatóak a gyógytornától?

Talán az egyik legfontosabb, hogy ennek köszönhetően a panaszok hétről-hétre csökkennek, a járás többé nem lehet gond. A fájdalmat végre elfelejthetjük, nem beszélve arról, hogy ismét hatalmas sétákat tehetünk a természetben. A kezelést követően fokozatosan vissza lehet térni a megszokott sportokhoz. Ami pedig a felállást és a leülést illeti, a gyógytorna hatására ezek a dolgok mind ismét fájdalommentessé válnak.

A kezelésen részt vett páciensek már az első néhány alkalmat követően javulásról számolnak be. A teljes gyógyuláshoz szükséges idő azonban igen nehezen meghatározható, hiszen főként a sérülés nagyságától függ, hogy milyen hosszú lesz a felépülés.

A nem régóta fennálló panaszok esetén a gyógytorna segítségével a gyógyulás nagyjából 3-6 hetet vesz igénybe. Ilyenkor fontos a külső kötőszövetes lemez lazítása, valamint a térd körüli izmok izomerő egyensúlyának rendezése. Fejleszteni szükséges továbbá a medence és a boka stabilitását, hogy a fájdalom többé ne fordulhasson elő. Ehhez az elején szelektív izomerősítő gyakorlatokat alkalmaznak, majd idővel egyre komplexebbé válnak a feladatok. A gyógyulás során fontos, hogy megfelelően végezzük el a gyakorlatokat, a fejünkbe véssük azokat, hogy megelőzhessük a probléma kiújulását.

Amennyiben a betegként műtét utáni rehabilitáción esünk át, akkor 3-5 hónap lehet, mire visszatérhetünk a hétköznapokba. A sportolást pedig csak 6-8 hónappal később kezdhetjük meg ismét.

Hogy néz ki a gyógytorna?

A torna minden esetben egy állapotfelméréssel indul. Ilyenkor a tornász kikérdez bennünket a panaszokról, megnézi, hol lehet a probléma, majd ezt követően ellenőrzi a testtartást. Szükség van továbbá arra, hogy passzívan megvizsgálja az ízületi mozgásterjedelmet és az izmok, valamint a körülötte lévő lágyrészek állapotát. Szükség esetén speciális tesztekről is szó lehet. Ez után kezdődhet csak meg a gyengült izmok erősítése különféle gyakorlatokkal.

Ezt is olvasd el:

Mire figyeljünk 50 éves kor fölött sportolás közben?



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!