Facebook hozzászólás
1 235

Milyen az, amikor együtt él a nagycsalád?

Nem egy egyszerű történet, amikor két vagy három generáció él egy fedél alatt. Mostanában egyre gyakrabban fordul elő, hogy a felnőtt gyerekeknek eszük ágában sincs elhagyni a családi fészket, a nagyszülők pedig biztonságban érzik magukat, ha a házban fialabbak is velük élnek. Természetesen, mint mindennek, ennek is megvannak a maga előnyei és hátrányai is. Lássuk, milyen az, amikor sokan élünk egy lakásban!

Számtalan oka lehet annak, ha úgy dönt a nagycsalád, hogy együtt folytatják az életüket. Miért éri meg az együttélés, milyen pozitív hatásai vannak, illetve hogyan lehet a kisebb – nagyobb nehézségeket jól áthidalni? Az ingatlannet.hu szakértői válaszolnak ezekre a kérdésekre.

Többgenerációs ház
Megéri több generációnak együtt lakni, ha megvannak az együttélés szabályai. ( Fotó: ingatlannet.hu)

Mindenkinek legyen saját kis tere
A családdal együtt lenni, közel lenni a szeretteinkhez csodálatos dolog, de mindannyiunknak olykor szüksége van egy kis egyedüllétre. Egy saját zug minden élethelyzetben nagy segítség. A magánszférát pedig tiszteletben kell tartani. Egy többszintes ház esetében könnyen ki lehet alakítani ilyen tereket. A földszinten például a nagyszülők élettere alakítható ki, amely egy hálóból, fürdőszobából és egy kisebb nappaliból állhat. Kiegészülve a bejárati résszel és a konyhával, ami már egy közös légtér. Az emeleti részt a fiatalabb generáció élheti be egy nappalival, hálószobával, fürdővel és gyerekszobával. Így mindenkinek meg lehet a saját kis birodalma.

Szabályokat felállítani elengedhetetlen
Ahhoz, hogy békében, harmóniában tudjon együtt élni a család, szükséges bizonyos szabályokat felállítani.  A le nem tisztázott, evidensnek tűnő kérdések számos problémát generálhatnak. Fontos tisztázni kinek mi a szerepe, helye a nagycsaládban, illetve hogy kinek mibe van beleszólása. Megszokásból, szülői ösztönből az idősebb korosztály gyerekként kezelheti a már rég önálló felnőtt gyermekeit, vagy az unokák neveltetésében akarják érvényesíteni véleményüket, amely rengeteg feszültséget gerjeszthet. Kis családok esetében is fontos olyan határokat felállítani, ami mindenki számára elfogadható. Az együttélés során a másokhoz való alkalmazkodás kemény dió, de ha meghozzuk a közös döntéseket és odafigyelünk egymásra, a harmonikus együttélés garantáltan megmarad.

A munkamegosztás összekovácsol
Évtizedek alatt megszokottá vált, hogy a ház körüli, nehezebb fizikai munkák a férfiak feladata, míg a a házimunkákat a nők végzik. Ez persze nem aranyszabály, egy több fős család esetében pedig főleg nem. Rengeteg időt tudunk megspórolni, ha egymás között jól fel tudjuk osztani a feladatokat. Ebben az esetben a legnagyobb kincs az, hogy rengeteget tudunk egymástól tanulni. A nagymamák mellett könnyen el lehet sajátítani a finomabbnál, finomabb ételek elkészítési módját. Az unokák pedig segíthetnek az idősebbeknek felzárkózni a gyorsan fejlődő digitális világban. Összességében a kölcsönös segítségnyújtás és az egymásra odafigyelés hatalmas előnyt kovácsolhat a mai világban.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!