Milyen az, amikor együtt él a nagycsalád?
Nem egy egyszerű történet, amikor két vagy három generáció él egy fedél alatt. Mostanában egyre gyakrabban fordul elő, hogy a felnőtt gyerekeknek eszük ágában sincs elhagyni a családi fészket, a nagyszülők pedig biztonságban érzik magukat, ha a házban fialabbak is velük élnek. Természetesen, mint mindennek, ennek is megvannak a maga előnyei és hátrányai is. Lássuk, milyen az, amikor sokan élünk egy lakásban!
Az együttélés anyagi előnyt jelent
Önmagába véve egy, két vagy három generációs család együttélése jóval gazdaságosabb, mint a hagyományos értelemben vett nukleáris család. Ha a szülői házba költözik össze a család, akkor a súlyos milliókba kerülő ház vételára megmarad. De a közös házépítés is gazdaságosabb, hiszen egy telekre van szükség. Sokat lehet spórolni a megélhetési költségeken is. Többek között havi szinten a számla egy főre eső része is jelentős mértékben csökkenthető. Az étkezést is gazdaságosabban meg lehet oldani, ha több emberre főznek. Ha pedig a ház körül valami javításra szorul, annak a költsége is megoszlik a lakók között.
A többgenerációs együttélést támogatja a kormány
Az állam a családtámogatási programján keresztül segítséget nyújt a többgenerációs otthonok megteremtéséhez. Ennek összege nem is kevés. 2021. január elsejétől nemcsak használt lakások bővítésére, hanem új építésű lakásokra is igénybe vehető a többgenerációs otthonteremtési támogatás, ennek az összege:
• egy gyermek után 600 ezer forint,
• két gyermek után 2,6 millió forint,
• három gyermek után pedig maximum 10 millió forint.
A gyermekvállalás előtt állók és a gyereket nevelő fiatalok egyaránt felvehetik. A gyermekvállalás előtt állók esetében a korhatár 40 év, míg a már megszületett gyermeknél időbeli korlátok nélkül igénybe vehető a támogatás. A támogatás felvételének további feltételei: a családi háznak rendelkezni kell külön bejárattal, melynek van konyhája, fürdőszobája és hálótere. A ház alapterülete egy gyermek esetében el kell hogy érje a 40 m²-t, kettő gyermek esetében az 50 m²-t, három vagy több gyermeknél pedig a 60 m²-t. Még további kitétel, hogy egy és ugyanazon személynek kell lennie a földszinti és a tetőtéri lakás tulajdonosának.
Az együttélés nem egyszerű műfaj nagy családok esetében, de nem lehetetlen. Kölcsönös toleranciával, a maganszféra tiszteletben tartásával, közös szabályok lefektetésével és betartásával, valamint közös családi estek, programok szerevezésével békés és harmonikus lehet az együttélés.
Hozzászólás zárolva.