Facebook hozzászólás
180

Milyen gluténmentes tízórait csomagoljuk a suliba?

Iskoláskorú cöliákiás gyermekünk étkezésének megoldása nem kis feladat, mert amellett, hogy garantáltan gluténmentes étkezést kell neki biztosítani, gondoskodni kell arról is, hogy a testük fejlődéséhez szükséges napi energiát megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagokkal biztosítsuk. Mit csomagoljunk nekik tízóraira?

A helyes táplálkozási szokások kialakítása nagyrészt a szülő feladata, aminek egyik hatékony eszköze lehet a tudatos és egyben változatos tízórai- és uzsonnakészítés. Korábbi cikkünkben a gluténmentes életre neveléshez adtunk néhány gyakorlati tippet.

A gyümölcsöt mindig beépíthetjük az étkezésükbe Kép: Pixabay

Mivel különösen a fejlődésben lévő gyermekek esetében minden étkezésnek fontos és meghatározó szerepe van, kihagyni a tízórait és az uzsonnát nem célszerű, ezért gondoskodjunk mi magunk gyermekünk étkezéseiről és ne hagyjuk gyermekünkre ezt a feladatot, még ha az iskola mellett lévő bolt, vagy éppen a büfé mindig tartalmaz gluténmentes opciót is.

Az ott vásárolható és a diétába beilleszthető termékek sokszor üres kalóriákat tartalmaznak (pl. csokoládék, chipsek, üdítőitalok), így nem támogatják gyermekünk fejlődését, sőt akár nem kívánt elhízáshoz is vezethetnek. Az otthonról összeállított csomag nagy valószínűséggel sokkal egészségesebb, jobban támogatja gyermekünk fejlődését és egészségét.

Mire figyeljünk az iskolai csomagok összeállításakor?

  1. Gluténmentesség
  • Ahhoz, hogy maximálisan nyugodtak legyünk gyermekünk iskolában tartózkodása alatt, gondoskodjunk mi magunk a mennyiségileg és minőségileg megfelelő étkezésekről, így megelőzhetjük azt, hogy gyermekünk az iskolai büfében vásároljon, vagy éppen a padtárs tízóraijából kérjen néhány falatot, amely nagy valószínűséggel glutént tartalmaz.
  1. Változatosság
  • Válogassunk az alapanyagok széles kínálatából! A natúr tejtermékek, friss zöldségek, gyümölcsök mind gluténmentesek, így bátran beépíthetőek a diétába! A felvágottak közül válasszuk az előre csomagolt (így megelőzhető a húspultban történő keresztszennyeződés), lehetőleg zsírszegény, gluténmentes és szükség szerint laktózmentes változatokat.
  • Állítsuk össze a tízórai csomagot lehetőleg minden nap különböző élelmiszerekből, hogy biztosítani tudjuk a szervezet számára szükséges makro és mikrotápanyagokat!
  • Gyermekeknél sokszor előfordul, hogy bizonyos ideig csupán egyféle ételt hajlandóak elfogyasztani. Ne essünk kétségbe, ezek az időszakok nem tartanak örökké!
  1. Rendszeresség
  • Alakítsuk ki gyermekünk rendszeres életmódját! Ügyeljünk a napi többszöri (ötszöri) – nassolást nélkülöző – étkezési ritmus kialakítására. Így érhetjük el az emésztőrendszer egyenletes terhelését, a tápanyagok kedvező felszívódását, és ezzel párhuzamosan az iskolai teljesítmény optimalizálását.
  1. Gluténérzékeny vagy? Itt a lista, hogy mit ehetsz!
    Sokakat érint a gluténérzékenység problémája. A kellemetlen tüneteken csak a diéta segít, de nem könnyű eligazodni, mi az, amit nyugodtan fogyaszthatunk. Most itt a részletes táblázat!

    Idényszerűség

  • A gyümölcsök és a zöldségek fantasztikusan beépíthetőek a kisétkezésekbe, válogassunk belőlük minden nap! Manapság már gyakorlatilag minden alapanyag elérhető az év során, mégis azt javasoljuk, állítsuk össze úgy gyermekünk étrendjét, hogy az idényszerű alapanyagokból álljon! A gyümölcsök és zöldségek kiváló rostforrások is, amelyek előnyösen hatnak az emésztésre.
  1. Ízlés
  • Nem elhanyagolható pont gyermekünk ízlése, elvégre az ő étkezéséről van szó. Konzultáljunk, egyezkedjünk velük együtt, készítsünk olyan ételeket, amiket biztosan el fog fogyasztani. Beszéljük meg velük előző este, állítsuk össze esetleg velük együtt az iskolai ételcsomagokat!
  1. Mennyiség
  • Az ételek mennyiségénél vegyük figyelembe a gyermekünk életkorát, igényeit. Túl kevés étel csomagolása esetén sajnos az iskolai büfé felé fogja venni az utat, túl sok esetében pedig értékes falatok landolhatnak a szemetesládában az esti táskapakolás során. Figyeljük gyermekünk jelzéseit, csomagoljunk annyi ételt, amennyi a fejlődéséhez szükséges! (Forrás: glutenerzekeny.hu)

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!