„Milyen széken ülsz? Megmondjuk egészséges-e!”
Az asztal és szék éppen olyan fontos munkaeszköz az irodai dolgozóknak, mint a fűrész a favágónak. Látványosan nőhet a munkateljesítmény pusztán attól, hogy a dolgozók jobban érzik magukat.
A lényeg az, hogy ebben az időszakban a szem pihentetése mellett a testhelyzet megváltozatásával, felállással elvégezhető a szükséges mozgás, rendeződhet a véráram. A változtatható testtartás növeli az oxigénfelvételt, és csökkenti a fáradtságérzetet.
Magasság és mélység
Természetesen léteznek olyan, ergonómus szakemberek által meghatározott értékek, amelyek támpontot adnak a megfelelő asztalok és székek kiválasztásához. Nem elég azonban néhány számot figyelembe venni, hiszen éppúgy, mint minden más emberrel kapcsolatos dolog esetében, az egyéni adottságokhoz különböző igények tartoznak.
Az általánosan elfogadott számok szerint az asztallap magasságának 650 és 1250 milliméter között kell lennie, bár ez az érték már felételezi azt, hogy a munkalap magassága állítható. Az ideális átlagos magasság körülbelül 72-74 centiméter között van, egy átlagos irodai feladat elvégzéséhez az ilyen méretű, nem állítható asztal a dolgozók többségének valószínűleg kényelmes lesz.
Az ülő helyzetben egészséges testtartáshoz az kell, hogy az asztal mérete igazodjon a felhasználó méreteihez: az asztal magassága akkor megfelelő, ha függőleges felkarral és közel vízszintesen fekvő alkarral lehet dolgozni rajta. Elvárás az is, hogy az asztal felülete ne csillogjon zavaróan, és megfelelő méretű legyen ahhoz, hogy az ott dolgozó rugalmasan, saját igényeinek megfelelően elrendezhesse rajta az eszközöket. Fontos a megfelelő stabilitás és megbízhatóság is, ami a szabványok szerint minimum 80 kilogrammos teherbírást jelent.
Az asztalon elhelyezett képernyő helyzete is igen fontos. Ideális esetben körülbelül 20 fokos szögben lefelé, de legfeljebb vízszintesen kell nézni. Ha a monitor a fejnél magasabban van, az megerőlteti a nyakat.
A tökéletes szék
Az irodai székre is komoly szabályok vonatkoznak. Az Egészségügyi Minisztérium előírása szerint a tökéletes szék stabil, lehetővé teszi a használó szabad mozgását és kényelmes testhelyzetét. Magassága könnyen állítható, támlája is állítható és dönthető. A dolgozó igényeinek megfelelően tartozik hozzá láb- és kartámasz is. A háttámlának valóban a gerinc alsó, deréktáji szakaszát kell támasztania ahhoz, hogy kényelmes és egészséges legyen benne a tartás. A széket olyan magasságúra kell állítani, hogy mindkét talp elérje a földet, és a lábak a törzzsel derékszöget zárjanak be. Ezért lábtámaszra mindenképpen szükség van, ha az asztal lapja nem állítható, hiszen így a magas asztalnál lehet, hogy a dolgozó a testmagasságának nem megfelelő székbe kényszerül. Az sem mellékes, hogy a kezelőszervek kényelmesen elérhetőek és egy kézzel is beállíthatók legyenek normál testhelyzetből.
Hozzászólás zárolva.