Facebook hozzászólás
376

Mindennapi édes mérgünk és kábítószerünk

Az egy főre jutó cukorfogyasztás világszerte az ötven évvel ezelőtti mennyiség háromszorosára nőtt. „Evolúciós értelemben új jelenség, hogy a nap huszonnégy órájában hozzájuthatunk a cukorhoz. Szervezetünk nincs erre berendezkedve” – mondta egy élelmezési szakértő a Food Inc. című Oscar-jelölt dokumentumfilmben.

 Szakértők úgy látják, ebben a májon keletkező zsírszövet a ludas, ennek kialakulását pedig a cukorban dús étrenddel magyarázzák, habár a genetikai hajlam sem kizárható. A májban létrejövő palmitát növeli a koleszterinszintet is, ami szívbajt okozhat. A rákbetegségek 80 százaléka mutáció és környezeti hatás eredménye, melyek felgyorsítják, illetve utánozzák az inzulin működését a ráksejtekben, véli Lewis Cantley, a Harvard Egyetem professzora. Bár a magas inzulinszint rákkeltő hatását sokan vallják a szakemberek közül, a tudományos konszenzus jelenleg nem von egyértelmű egyenlőségjelet az inzulinrezisztenciát előidéző cukor és a rákos megbetegedés között.
K. L.

Duplájára nőhet
Magyarországon mintegy 700 ezer diagnosztizált cukorbeteg van, becslések szerint nagyjából ugyanennyien lehetnek azok, akiknél még nem azonosították a betegséget, s ugyancsak 700 ezer körüli azok száma, akiknek a vércukorértékei már emelkednek; ők a „cukorbetegség előszobájában” vannak – mondta el Jermendy György, a Magyar Diabetes Társaság vezetőségi tagja az MTI-nek.

 A szakember – aki Magyarországot képviselte Koppenhágában, a dán EU-elnökség keretében április végén tartott kétnapos európai diabétesz vezetői fórumon – utalt arra, hogy a cukorbetegek mintegy 90-95 százaléka a 2-es típusú, felnőtt- vagy időskori cukorbetegek körébe tartozik, számuk az utóbbi időben meredeken nő, és ez a tendencia várhatóan a jövőben is folytatódik. Ennek oka egyértelmű: helytelen életmód, helytelen táplálkozás s ezzel összefüggésben a testsúlygyarapodás. A dániai fórum résztvevői egyetértettek abban, hogy itt az ideje tenni valamit, és visszaszorítani a cukorbetegséget. A kulcs a megelőzés, az elhízás elleni küzdelem – hangsúlyozta a szakember, aki kitért arra is, hogy a Magyar Diabetes Társaság 2011-ben kidolgozta a nemzeti diabéteszprogramot, de életbe lépéséhez és működtetéséhez jelentős anyagi forrásokra lenne szükség, s egyelőre nem tudni, ez honnan lesz meg. Cselekvés hiányában viszont a következő 20–25 évben világszerte, így Magyarországon is megkétszereződhet a cukorbetegek száma.
– kk –





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!