Mire vigyázz, ha kínai emberrel beszélsz
Itt élnek közöttünk, nem is kevesen. Naponta találkozunk velük, időnként elcsodálkozunk furcsa viselkedésükön, gesztusaikon, – talán mert csak felületesen vagy egyáltalán nem tudunk semmit hétköznapi szokásaikról.
– Gyakran előfordul, hogy a tapsot, tapssal viszonozzák, ez a megtiszteltetést jelenti tőlük.
Egyéb tudnivalók:
– Ők is sokat dohányoznak, ezért ha cigarettával kínálnak, nyugodtan visszautasíthatjuk, ám arra kérni őket, hogy ne gyújtsanak rá, – rendkívül udvariatlan gesztusnak számít.
– Ha ajándékozunk, azt kellő óvatossággal tegyük, különösen ügyelve a csomagolásra, és a színekre, melyeknek köztudottan szimbolikus jelentése van. A piros szerencsét hoz, a rózsaszín és a sárga boldogulást és boldogságot, de a fehér, a fekete és a szürke a gyász színei. Az ajándékot mindig két kézzel adjuk át, és ne vegyük sértésnek, ha csak kisebb unszolásra veszik át és nem a helyszínen bontják ki.(ellentétben a mi szokásainkkal). Az ajándék azonnali elfogadása ugyanis durva, mohó emberre vall.
– A pálcika használata ugyan nem kötelező, de mindenképpen érdeklődést fejez ki kultúrájuk iránt, ezért szívélyes gesztus feléjük, ha használni is tudjuk.
– Ha náluk járunk, most már ott is "divat" a borravaló, amelyet általában a taxisoknak, a szállodákban a személyzetnek és az idegenvezetőknek illik adni. Éttermekben a számla már tartalmazza a 15 százalékos "felszolgálási" díjat, megelégedettségtől függetlenül.
Ha utazni vágyunk Kínába, mindenképpen érdemes útikönyvet és szokásaikról szóló írásokat tanulmányozni, hogy ne kerüljünk kellemetlen helyzetekbe. Az imént említettek csak néhány érdekességre hívták fel a figyelmet, a teljesség igénye nélkül.
Érdemes mélyebben megismerkedni kultúrájukkal és hagyományaikkal!
Hozzászólás zárolva.