Mit együnk a böjt után?
Egy böjtkúra ideális alkalom arra, hogy megváltoztassuk korábbi rossz szokásainkat. Amennyiben a böjt alatt leadott kilókat is szeretnénk megőrizni, van pár alapszabály, melyekre oda kell figyelni.
Fontos a fokozatosság!
- A kúra után még hosszú ideig rendkívül érzékenyen reagál a szervezete mindenre, ami nem egészséges, vagy amit Ön nem jól tűr, ezért figyeljen a következőkre:
- Lehetőleg reggel és délben egyen többet, vacsorára maradjon meg a kúra alatt megszokott teánál, könnyű levesnél vagy zabnyáknál.
- Az étkezések között tartson legalább 4-6 óra szünetet, különben a gyomor nem tudja rendesen feldolgozni az elfogyasztott ételt.
- Délutántól ne egyen nyers zöldséget, gyümölcsöt, mert azok estétől a lelassuló emésztés miatt erjedésnek indulnak. Emiatt pedig másnap reggel nagy, puffadt hassal és kábultan, ödémás szemekkel ébred.
- Soha ne üljön le a kúra után sem kiéhezetten, kimerülten étkezni, ilyenkor ugyanis nehezen tudja megállni, hogy ne habzsoljon be gyorsan mindent, ill. többet is, mint amennyire szüksége van, és amivel a szervezete még képes megbirkózni. Ha farkaséhes, egyen meg előbb egy doboz natúr joghurtot vagy egy almát, ha valamelyest csillapult már erős éhsége (és ráadásul mindezt kalóriaszegény étellel érte el!), nem kell majd két ember helyett ennie.
Az evés nem mellékes esemény!
- Az étkezése soha ne legyen mellékes esemény pl. tévézés, újságolvasás, tárgyalás közben (talán manapság ezen utóbbit a legnehezebb elkerülni…), így ugyanis kevésbé tudatosul, hogy mennyit eszik.
-
Ne felejtse el továbbra sem jól megrágni az ételt: az emésztés a rágással kezdődik! Amit nem tudtunk rendesen felaprítani, nem tud rendesen lebomlani, a nedves, meleg, sötét bélüregben erjedni és rothadni fog csak.
- A gyomor kb. 1/2 liter pépes étel befogadására és tökéletes emésztésére képes. Amit ezen felül eszik, az a további bélszakaszokban ismét erjedési és rothadási folyamatokat indít el. Ne egyen többet, mint amekkora adagot a két ökle egymás mellé téve kitesz.
- Kerülje a közvetlen étkezés előtti, közbeni és utáni bőséges folyadék bevitelét. Ezzel ugyanis felhígítja és hatástalanítja az emésztőnedveket. Ezen kívül kitágítja a gyomrot, és rontja annak munkáját .
- Napközben viszont most is igyon bőségesen. Elsősorban nem szénsavas ásványvizet, gyógyteákat (fogyasztásra javasoljuk a Mate levelet, a hibiszkuszt, az aranyvesszőfüvet, citromfüvet, bodzát és gyermekláncfüvet) és higított frissen préselt vagy kész bioleveket (főleg a savanyú káposzta-, sárgarépa-, zöldség- és aszalt szilvalevet ajánljuk) célszerű inni.
Nem mindegy, hogy mit mikor!
- A rost dús zöldségeket, salátákat és gyümölcsöket mindig az étkezések kezdetén fogyassza el. A magas rosttartalom miatt ezek ugyanis sokkal gyorsabban áthaladnak az emésztőrendszeren, mint a hosszabb időt igénybe vevő és az emésztés számára nagyobb munkát jelentő zsírok, szénhidrátok és fehérjék. Ha a rostosabb zöldségeket és gyümölcsöket az étkezés végen fogyasztjuk el, nem tudnak kellő ütemben továbbhaladni, pangásuk pedig erjedéses folyamatokat indít el.
- A kúra utáni hetekben kerülje a hüvelyesek, káposztafélék, paprika, hagyma, friss illetve magos kenyerek fogyasztását. Legyen óvatos a müzlivel, füstölt árukkal, gombával, majonézes ételekkel és minden zsírban sülttel, főzött étellel is. Az emésztőrendszernek most újra hozzá kell szoknia ezekhez a nehezebben feldolgozható ételekhez.
- Később azonban feltétlen legyen takarékos a fehérlisztből készült termékekkel, válassza a teljes őrlésű lisztből készült pékárut, tésztaféléket; a főzelékekből, levesekből hagyja ki nyugodtan a rántást és a habarást. Sűrítésre alkalmasabb a tört főtt burgonya.
- A húsok közül a fehér húsokat részesítse előnyben: szárnyasok, hal. Lehetőleg hetente 1-2 alkalommal fogyasszon csak belőlük.
- A zsírok helyett javasolt a hidegen sajtolt növényi olajok vagy a kalóriaszegény margarinok bármelyike.
- A fehér kristálycukor helyett használjon inkább mézet vagy barnacukrot, persze azt is csak mértékkel.
- Az édes, mesterséges üdítőitalok helyett válassza inkább a gyógyteákat, frissen centrifugált hígított zöldség-és gyümölcsleveket.
- Édességéhségét csokoládé és süti helyett elégítse ki inkább aszalt vagy gyümölcsökkel.
- Az ételt ne főzze, süsse szét, inkább csak pároljon mindent.
- Próbáljon meg mindent frissen készíteni, ne használjon konzerveket, félkész ételeket, tartósítószereket és mesterséges színezőket tartalmazó élelmiszert.
Az életmódot is reformáljuk meg!
- Változatlanul ne dohányozzon, ne kávézzon és ne igyon alkoholt a kúra után sem.
- Amikor csak lehet, feküdjön le most is időben. Az éjfél előtti két óra alvás minden továbbinál értékesebb és pihentetőbb.
- Mozogjon eleget, legyen többet a szabadban, ez ugyanis jelentősen lecsökkenti frusztráltságunkat, feszültségünket; tehát nem okvetlen az evéssel oldhatjuk csak fel a bennünk felhalmozott stresszt.
- Nem árt, ha időnként most is megméri a súlyát reggelente, jó kontroll és figyelmeztetés.
- Iktasson be hetente legalább egy léböjt-, gyümölcs-vagy zöldségnapot. Esetleg 2 hetente egy hétvégével, havonta 3-4 nappal is korrigálhatja hibáit.
- Ünnepi lakomákat, egyéb nagyobb kihágásokat követően tartson egy diétás napot.
Természetesen a felsoroltakat nem lehet máról holnapra egyszerre megváltoztatni. Célszerű hétről hétre újra elolvasni, és átgondolni, hogy mennyivel volt sikerünk és mely pontokon lehetne még továbblépni. A kitartás garantáltan meghozza gyümölcsét: nemcsak a testsúlyunk, hanem az általános közérzetünk is jelentősen megváltozik. (Forrás: balaicza.hu)
Hozzászólás zárolva.