Facebook hozzászólás
406

Mit mutat a hasi ultrahang?

Az ultrahang segítségével a belső szervek állapotáról kaphatunk képet. Fájdalommentes és gyors eszköz az epehólyag-, vese- és hasnyálmirigy-panaszok kivizsgálására is.

Az ultrahangkészülék magas frekvenciájú, az emberi fül számára nem érzékelhető hanghullámokat bocsát ki, amelyeket a vizsgálófej segítségével továbbíthatunk a testszövetek felé. Az innen kapott információk a jelátalakítón haladnak át, míg végül a monitoron kirajzolódik az éppen vizsgált szerv alakja – foglalja össze röviden az ultrahang működésének lényegét dr. Szabó Andrearadiológus, az Ultrahang Központ főorvosa. Az ultrahang segítségével meghatározhatjuk az adott szerv méretét, felfedezhetjük az eltéréseket, göböket, megnagyobbodást, a gyulladásra utaló jeleket.

Nincs mellékhatás, ezért alkalmazható várandósoknál is – Kép: Wikipedia

A hasi panaszok közül az ultrahang alkalmas a ciszták vagy egyéb kóros növedékek észlelésére a májban, lépben vagy hasnyálmirigyben. Segítségével kimutatható a lép megnagyobbodása, vagy például a vese- és epekő is. Vizsgálhatók a hasüreg nagyobb erei és nyirokcsomói is. A daganatos elváltozások áttéteinek diagnózisában is alkalmazható. A kismedencében pedig a méh, petefészkek, petevezetékek, húgyúti szervek, prosztata és herék vizsgálatára. A gyomor- és bélrendszer területén jelentkező panaszok esetében a hasi ultrahang csak a gyanúját veti fel valamely szervi elváltozásnak, és azt további eszközös vizsgálatoknak – például vastagbéltükrözés, gyomortükrözés, CT stb. – kell tisztázniuk.

A vizsgálat fájdalommentes, és semmilyen mellékhatással nem jár. A röntgenvizsgálattal szemben itt nem éri sugárzás a testet, ezért alkalmazható például várandósoknál is a magzat fejlődésének nyomon követésére.

A vizsgálat ellvégzése előtt 6 órával ne fogyasszunk szilárd táplálékot, viszont igyunk sokat, a vizsgálatra telt hólyaggal érkezzünk. A vizsgálat fekvő testhelyzetben történik, a szabaddá tett hasi részre kent zselészerű anyagon a kezelőorvos által mozgatott vizsgáló fej segítségével. A látottakról az orvos a vizsgálat közben vagy annak elvégzése után ad részletes szóbeli és írásbeli tájékoztatást. (Forrás: www.ultrahangkozpont.hu)

Te tudod, hogyan zajlik a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata?
Van, aki azért megy pajzsmirigy-ultrahangra, mert a laboreredményeit az ultrahangon mért adatokkal kiegészítve állítja majd fel orvosa a diagnózist. És vannak azok, akinél a családban már előfordult pajzsmirigybetegség, vagy akár tapintható elváltozásokat észleltek magukon, és szeretnének tisztán látni. De mi történik egy ilyen vizsgálaton?


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!