Facebook hozzászólás
1 406

Mitől zúghat és csenghet a fülünk?

A füldugulás és az ebből származó halláscsökkenés kellemetlen panasz, és a pontos okok megállapítása, esetleges betegségek kizárása végett fontos a szakorvosi vizsgálat.A szakember a zúgás és a csengés okairól, a kezelés lehetőségeiről beszélt.

A füldugulás leggyakoribb oka

Gyerekeknél és felnőtteknél is okozhat füldugulást a külső hallójáratnál felszaporodó fülzsír. Ebben az esetben valami miatt nagy mennyiségű fülzsír gyűlik össze, amely már nem tud természetes úton kiürülni. Ennek oka igen gyakran a fültisztító pálcikák felesleges alkalmazása. Ezzel ugyanis betuszkoljuk a zsírt a fülbe ahelyett, hogy segítenénk a kiürülését. Így egy dugó alakul ki a hallójáratban, ami kellemetlen dugulást és ennek következtében halláscsökkenést okoz.

Kép: Pixabay

Egyes esetekben ez a dugó feloldható különböző olajos cseppek használatával (pl. babaolaj, paraffin), de a szakszerű megoldást feltétlenül az orvos által elvégzett fülmosás jelenti. Fontos tudni, hogy füldugulás esetén semmilyen eszközzel nem szabad piszkálni a fület, mert ez végső soron még súlyos halláskárosodást is okozhat, ha megsérül a dobhártya.

Hallásromlás füldugulás nélkül?

Hallásromlás kialakulhat hirtelen és lassan, utóbbi főleg idős korra jellemző a hallószerv sorvadása, „fáradása” miatt. Hirtelen hallásromlást okozhat nagy erejű dörrenés a fül közelében (jellemzően katonáknál, rendőröknél), de okozhatja vérellátási zavar is. Ebben az esetben egy idejekorán elkezdett keringésjavító kezelés javíthat a halláson, sőt akár teljesen vissza is állíthatja azt – ismerteti dr. Sarkady László, az Oxygen Medical fül-orr-gégésze.

Mitől zúghat és csenghet a fülünk?

Elsősorban a felnőtteket és az idősebbek érinti a füldugulás és ezen kívül az egyik leggyakoribb, fülben érzékelhető panasz: a fülzúgás. Ez a kellemetlen panasz lehet átmeneti, például menstruáció vagy változó kor esetén, de akár az agyi erek elmeszesedésekor, a fej véráramlásának csökkenése vagy stressz következtében, esetleg jóindulatú daganat miatt is.

4 hasznos fülest kaptunk fülfájásra – tovább adjuk!
A fülbe számos módon kerülhetnek kórokozók, ami fájdalommal, sőt akár lázzal járó gyulladást is okozhat. Aggodalomra azonban semmi ok: Dr. Garay Zsolt fül-orr-gégész szakorvos elmondja, hogyan kerülhetjük el a fülfájást.

Sokszor, az enyhébb esetekben a fülzúgás csakis a fej mozgásakor jelentkezik. Ugyanakkor sokan vannak olyanok is, akik állandóan, hosszú időn keresztül hallják a zúgó hangot, ami pszichésen roppant megterhelő lehet. Segítséget jelenthet a B-vitamin szedése vagy az agyra, esetleg kifejezetten a belső fülre ható értágítók alkalmazása – ez utóbbiak vényköteles szerek. A panasz észlelése után azonban a legfontosabb, hogy először forduljunk orvoshoz, hogy kizárható legyen egy akár komolyabb betegség!
A hallással kapcsolatosan igen gyakran érinti a felnőtteket és az időskorúakat a fülcsengés is. Ennek számos, szerteágazó oka lehet, mint például cukorbetegség, magas vérnyomás, egyes vese- és májbetegségek, a hallóideg vagy a belső fül gyulladása. Ezeken túl azonban a fülcsengés jelentkezhet egyes gyógyszerek mellékhatásaként, alkoholfogyasztás hatására, sőt kialakulásában szerepet játszhatnak a nyaki gerinc elváltozásai is. Éppen ezért az első lépés a fülcsengés megszüntetésében az alapbetegség diagnosztizálása és kezelése.

 

 

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!