Most megtudhatod, mennyire vagy egoista!
Virágkorát éli az önző társadalom. De már nem sokáig, vélik a szakértők. A jövőbeli sikerek kulcsa a „szinegoizmus”, vagyis a feladatok igazságos megosztása és a közös nyereség. Milyen előnyökkel jár az újfajta „énérzés”?
Minden szentnek maga felé hajlik a keze. Ugye ismerős a mondás? Az egoizmus, az önmegvalósítás különös nagyrabecsülést élvez. Önző társadalmunkban, ahol mindenki kizárólag önmagáért harcol, manapság féktelenül elharapózott, amit korábban a társadalmi konvenciók és a szociális kötelezettségek kordában tudtak tartani. Életünk olyan futópálya, ahol másokkal versenybe szállva munkánk eredményeit kizárólag mi magunk tesszük közzé. Az egyediség, a másoktól különbözés, elkülönülés divathulláma a végletekig jutott. Semmivel nem törődve főleg a fiatalok lépnek az egoizmus útjára. Sokuk szemében a társadalmi elkötelezettség és a segítőkészség már rég elavult fogalom. Néhányan a világtól elrugaszkodott, merev és munkamániás internetezőkké válnak, akik legfeljebb csak az egerükkel kerülnek szoros kapcsolatba. Kizárólag a gyors pénzszerzés fontos számukra, ám a gazdagodásnak ez a módja gyakran tévútra visz.
VESZÉLYES ÉLET
Az egoisták élete bizony nem veszélytelen.
– Hivatás és karrier terén együttérzéssel kerülhetünk az élvonalba. A tartós sikerek feltételezik az együttérzést, figyelmességet, a jó kommunikációs készséget. Az empatikus főnökök, akik mások helyzetébe tudják képzelni magukat, a "jövő elitjei". Szakértők szerint a vezető posztokra legesélyesebbek a nők, mert biztos érzékkel "kiszimatolják" a szociális problémákat.
– Család, barátok és kapcsolat: az egoizmus elszigeteltté tesz. Az "Én-Rt.-nek" is van konjunktúrája. Mindenki önmagáért felelős és életét egyénileg rendezi, akár egy vállalkozó. Aki azonban hivatali kapcsolataira épít elsősorban, miközben családját és munkahelyen kívüli barátait minduntalan mellőzi, meglehetősen nagy árat fizet. Válás, elszigeteltség, egyedüllét. Az interneten bonyolított csevegések pedig aligha pótolják az igaz barátságot, az emberi közelséget, a társak egymás iránt érzett szeretetét.
A SEGÍTSÉGNYÚJTÁS LELKESÍT
– Fő az egészség: az önzés beteggé tesz. Az egoisták élete tele van veszélyekkel. Az egyedüllétbe ugyanis könnyen belebetegszik az ember. A szoros kötődések, a szociális elkötelezettség azonban jótékonyan hatnak. Kikapcsolnak, elejét veszik a veszélyes stressznek, depressziónak, feltöltenek energiával, testileg-lelkileg egyaránt. A segítségnyújtás fellelkesít. Ha másokra is gondolunk, részesülünk a segítő szándékból fakadó örömben. "Lelkesedéssel tölt el az a köszönet és melegség, amit ezért kapok." – meséli egy fiatal hölgy, aki egyedülálló kórházi betegeknek olvas fel.
Hozzászólás zárolva.