Munkácsy Mihály másik arca
Többségük Amerikába került; ezek egy része ismert magángalériákban, más részük ismeretlen magángyűjteményekben található, de akadnak a látókörből talán örökre kikerült alkotások is.
A magyarországi magángyűjteményben levő képek mellett láthatók a New York-i Metropolitan Museum of Art, a düsseldorfi Stiftung Museum Kunst Palast, a hamburgi Hamburger Kunsthalle, a párizsi Musée d Orsay, a moszkvai Puskin Múzeum, a bécsi Österreichische Galerie Belvedere, a wuppertali Von der Heydt-Museum és a bukaresti Muzeul National de Arta, valamint számos amerikai magángyűjteményben őrzött festmény.
A művész alkotásain kívül a tározókban megtekinthetjük Munkácsy párizsi aranyérmeit, kitüntetéseit (Ferenc József császár többször kitüntette, és 1880-ban nemesi rangot is adományozott neki), palettáját, mi több, egy-két bútordarabját, de kezének gipszmásolatát is.
A Munkácsy a nagyvilágban címmel a Budai Várban látható kiállítás, melynek rendezése Bakó Zsuzsanna és Boros Judit művészettörténészek nevéhez fűződik, március végén nyílt meg. Értesülésünk szerint – a nagy érdeklődésnek köszönhetően – a tervezett július 31-e helyett augusztus 21-ig tart nyitva. A kiállítás apropóján áprilisban jelent meg az a képzőművészeti album is, amely a nagyvilágban legismertebb magyar piktor munkásságának eddigi legteljesebb bemutatására vállalkozott. Az album szerzője és képanyagának összeállítója ugyancsak Bakó Zsuzsanna. Mivel hasonló kiadvány utoljára 1914-ben látott napvilágot (ráadásul az még fekete-fehér reprodukciókat tartalmazott), valószínű, hogy a könyv is nagy sikert arat.
A kiállítás, mint azt a szervezők többször is hangsúlyozták, nem vállalkozhatott a teljes Munkácsy-életmű gyűjteményes bemutatására, hiszen az összes mű felkutatása hihetetlenül kiterjedt nyomozást igényelne. Ám a festő halálától eltelt 105 év alatt talán sosem láthatott a közönség ennyi Munkácsy-képet együtt.
KÖVESDI KÁROLY
Hozzászólás zárolva.