Munkahelyi terror
Az eredmények alapján az erőszakos bánásmód célpontjai gondolkodtak leginkább a távozáson, ugyanakkor párhuzam figyelhető meg a környezeti terror érzékelése és a kilépésre való hajlam között.
A vancouver-i felsőoktatási intézmény szakértőinek elmélete szerint tehát a dolgozóknak egyfelől morális gondot okoz a társaikra irányuló terror, másfelől pedig igazságtalannak élik meg a bánásmódbeli különbséget – még akkor is, ha ők vannak jobb helyzetben. A tanulmány hozzájárul az emberi kapcsolatokat vizsgáló teóriák fejlődéséhez, azon belül is az egyének és a szervezetek közötti viszony harmadik tényező általi befolyásoltságának méréséhez.
”Eredményeink egyaránt betekintést nyújtanak a munkahelyi megfélemlítés áldozatainak viselkedésébe, s azokéba is, akik passzív szemlélőként kénytelenek végignézni gyengének és sérülékenynek tartott kollégáik szenvedéseit. Míg a bántalmazottak vereségként élnék meg a cégtől való távozást, a környezeti terrort tapasztalóknál kevesebb negatív érzelem kapcsolódik a felmondáshoz” – összegezte Houshmand.
forrás: www.betegszoba.hu
Hozzászólás zárolva.