Facebook hozzászólás
1 020

CSÍKSZENTMIHÁLYI UTÁN SZABADON

Művészetterápiával a karantén okozta depresszió ellen

Már a járvány első hulláma is sokakat megviselt lelkileg: a bezártság, a magunkra hagyatottság egyfajta kommunikációs űrt kényszerített ránk. Akkor sokan fordultak a technika legújabb vívmányaihoz, úgy tűnt, hogy például a videóchat megváltást hozhat. Mára azonban kiderült, hogy ez is kevés a boldogsághoz, egy amerikai művészetterapeuta ezért azt ajánlja alkossunk felszabadultan, a ‘flow’ megváltást hozhat.

Tammy Shella művészetterapeuta úgy véli, a stressz kezelésében és a nehézségek legyűrésében segítségünkre lehet a kreatív képességek és készségek kiteljesítése. Állítja, hogy még a legegyszerűbb alkotásban is nyugalmat lelhetünk.

„Mindannyian rajzolunk. Jól, rosszul, mindegy. Önmagunk vizuális kifejezése az emberi természet velejárója. És ez jó, mert néha igencsak nehéz kimondani, szavakba önteni olyan dolgokat, amelyek mélyen érintenek minket.”

Agyunkban két külön részen helyezkedik el a vizualitásért, illetve a verbalitásért felelős terület. Például a poszttraumás stressz (PTSD) lenyomatai a nonverbális területen tárolódnak. Ezért a PTSD-ben szenvedő emberek reakcióit olyan dolgok váltják ki, mint a szagok, színek vagy hangok, amelyek emlékeztetik őket a korábban bekövetkezett traumára. Esetükben az eseményről való beszélgetés nem mindig elégséges a feldolgozásban, a gyógyulásban. A művészetterápia viszont olyan módon segíti a betegeket, amire szavakkal nem lennének képesek. De nem csak a betegekre hat jótékonyan egy ilyen foglalkozás, otthoni körülmények között is hasznos lehet, és mikor nyílna erre jobb alkalom, mint a mostani, karanténos időszakban.

A Flow-állapot segít!

Amikor valamilyen művészettel kapcsolatos tevékenységet végzünk (és az egyáltalán nem fontos, hogy az alkotásunk aztán valahol meg is jelenjen), akkor ideális esetben a flow-állapotba is kerülhetünk. Csíkszentmihályi Mihály pszichológus, a pozitív pszichológia egyik megalapítója, az elmélet kidolgozója a flow állapotot úgy írja le, mint az optimális figyelem időszakát. Ez alatt az idő alatt az érintett teljesen az adott feladatra koncentrál, feloldódik, nem aggódik az idő, a testi bajok vagy éppen mások igényei miatt; egyfajta euforikus állapotba kerül. Vagyis amíg alkot, addig nem törődik a járvány okozta helyzettel sem.

Kerüljünk flow-ba! Fotó: Pexels
Kerüljünk flow-ba! Fotó: Pexels

Az alkotással mások felé is kommunikálhatunk

A kreatív tevékenység további előnye, hogy nyithatunk vele mások felé is. A kommunikáció manapság kifejezetten egyszerűvé vált a legújabb technológia alkalmazásának segítségével, ráadásul mindez valós időben is megtörténhet már. Néha azonban nehéz szemtől-szembe elmondani valakinek a legbensőbb érzéseinket, és ilyenkor az írás lehet a megoldás.

Bizonyos dolgokat könnyebb egy levélben leírni. Az érzéseinket így is ki tudjuk fejezni, de mert nem látjuk a címzett reakcióit, így azokkal nem is kell szembesülnünk. Vagyis nem kell azon aggódnunk, hogy esetleg kínossá válunk, vagy megszégyenülünk a másik előtt.

Mindez egy önzetlen aktus is lehet a részünkről, amely nem vár viszonzást, ugyanakkor bennünket jó érzéssel tölt el. Akár el se kell küldenünk, pusztán a magunkból való kiírás is segíthet.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!