Müzlit reggelire
Bár az egészséges életmódnak egyre több elkötelezett híve van, az egészséges táplálkozást követők tábora nem bővül olyan mértékben, mint kellene.
Egy most nyilvánosságra hozott felmérés szerint 1997 óta töretlenül növekszik a müzlik és gabonapelyhek, valamit az ezekből készült szeletes rágcsálnivalók kedveltsége. Azonban a férfiaknak csak 20, s a nőknek is csak 30%-a fogyaszt ilyen termékeket rendszeresen. Ha ehhez még azt is figyelembe vesszük, hogy egy két évvel ezelőtti felmérés szerint csökken a reggelizők aránya, s az akkori adatok szerint a lakosság alig fele kezdi a napot valamilyen étkezéssel, akkor bizony érdemes elgondolkodni azon, valóban egészségesen táplálkozunk-e.
Kétségtelenül az egészséges táplálkozásnak számos szempontja és összetevője van, s két adatból következtetni talán merészségnek tűnik. Ám a súlyproblémákkal küzdők, a szív- és érrendszeri betegségekben, valamint a rákban szenvedők számának növekedése mégiscsak alátámasztja ezt a megállapítást.
De miért is fontos a reggeli?
Közismert, tán már közhelynek tűnő mondás: „Reggelizz úgy, mint egy király, ebédelj, mint egy polgár, s vacsorázz, mint egy koldus!” A szlogen mögött azonban komoly élettani folyamatok tényei vannak.
Az alvás állapotában pihen a szervezet, felkeléskor azonban beindulnak a folyamatok. Az előző napon magunkhoz vett táplálékot feldolgozta a szervezet, így új energiaforrásokra, vitaminokra, ásványi anyagokra van szüksége. Még ha nincs is semmi a gyomorban, beindul az emésztőrendszer a maga teljes bonyolultságában. S ha nem talál valamit feldolgozni, elkezdi lebontani a tartalékokat. Ám nem csupán az elraktározott zsírokat – ami ugye egy fogyókúránál nem baj – hanem más fontos anyagokat is. A táplálkozás szerepe a szellemi teljesítőképességben közismert. Ám ha üres gyomorral kezdjük a napot, agyunk működése sem indul be, sőt!
Az étel hiányában felgyűlő gyomorsav pedig, önmagában is szép lassan károsítja a gyomrot és a beleket.
Reggelizni tehát mindenki kellene, aki egészséges szeretne maradni.
A rohanó világban azonban éppen a reggel a legrumlisabb az emberek életében. Kinek van ideje kenyeret vágni, felvágottat elővenni, netán tojást sütni, stb.? (Hogy valóban királyi reggelit fogyasszon.) Valóban keveseknek. A semmi és a királyi között azonban van átmenet!
Hozzászólás zárolva.