Na, az már baj, ha nem iszol elég tejet! Pedig van bőven!
Gyermekkorunktól kezdve tudjuk, hogy a tej alapvető élelmiszerünk. A tej és tejtermékek fogyasztása fontos a szervezet fejlődése szempontjából, a benne lévő kalcium a csontváz és a fogak természetes építőköve. Ennek ellenére kevesebb tejet iszunk, miközben a termelés nő.
Egyre kevesebb tejet iszunk a statisztika szerint! A KSH adatai azt mutatják, hogy míg 2005-ben egy ember 180 litert ivott egy évben, 2013-ban már csak 168-at. A tejtermékeknél is – mondhatni – siralmas a helyzet. 2013-ban joghurtból, kefirből, tejfölből 11,3 litert, míg például sajtból, túróból, tejporból és hasonlókból mindössze 5,6 kg-t ettünk és ittunk meg!
Puff! És miért is? A tejben és tejtermékekben található vitaminok és ásványi anyagok létfontosságúak a szervezetünknek. A kalcium például a fiatalok csontjainak fejlődéséhez és erősödéséhez nélkülözhetetlen. Idősebb korban a tej a csontritkulás megelőzésében kap fontos szerepet. Ráadásul nagyon kedvező, kiegyensúlyozott, jól hasznosuló és felszívódó aminosav-összetétele van a tejnek, ahogy erről dr. Plósz János gasztroenterológus beszélt.
– A tejben található aminosavak az izomfehérje és a neurotranszmitterek, vagyis az ingerületátvivő anyagok felépítéséhez, valamint az anyagcsere-folyamatokhoz szükségesek. Sokan vannak azonban, akik a laktózérzékenységük miatt kerülik a tejcukrot tartalmazó élelmiszereket, pedig a már rágótabletta formában is elérhető laktáz enzim bevitelével ők is élvezhetik a tejtermékek jótékony hatásait – állítja a szakember.
Tavaly decemberben 359 ezer tehén egyenként, átlagosan több mint 7100 liter tejet adott! Ez azt jelenti, hogy ma Magyarországon bőven jut tej mindenkinek, csak meg kellene itatni, inni, élni ezzel a csodálatos lehetőséggel! Szó szerint: EGÉSZSÉGÜNKRE!
Itt arról is olvashatsz, hogy az igazi fagyihoz csak tej vagy tejszín kell!
Hozzászólás zárolva.