Nagyon hullik a haja? Mikor forduljon orvoshoz?
A hajhullás természetes jelenség – egy bizonyos szintig legalábbis, sőt, bizonyos évszakokban még fokozódhat is -, érthető módon azonban senki nem örül neki. A hajhullás szó valószínűleg mindenkiben negatív érzést kelt, hiszen egy olyan problémáról beszélünk, amely nagyon is szembetűnő és kellemetlen, sokan pedig egyenesen pánikba esnek, ha párnájukon vagy a fésűn jóval több hajszálat találnak, mint szoktak. A pánikroham helyett jobb, ha körbenézel, mit is tehetsz. Mi utánanéztünk, milyen okok állhatnak a hajhullás hátterében, ebben Dr. Siklós Krisztina, a Dr. Rose Magánkórház bőrgyógyásza volt segítségünkre.
Lehetséges okok – Mikor forduljunk orvoshoz?
A hormonális tényezők közül legismertebb a pajzsmirigy túl-, illetve alulműködéséhez társuló hajhullás, de ilyenkor a hormonváltozás egyéb tüneteket (pl. súlyvesztés vagy súlygyarapodás) is okoz. A kísérő hajhullás rendszerint megszűnik, amikor a hormonegyensúly helyreáll. A pajzsmirigyhormon-szint és a hajhullás mértéke közötti pontos összefüggés nem ismeretes.
Ahogy már írtunk róla, a természetes hajhullás normális, nincs ok a pánikra, de ha rendellenes, kóros mennyiségű hajvesztést észlelünk, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulnunk. „Az orvos ilyenkor részletesen kikérdezi a beteget (a családban volt-e hasonló vagy komolyabb betegség, fogyás, gyógyszerszedés, stressz, stb. a közelmúltban), megtekinti a hajas fejbőrt, speciális csipesz segítségével több (40- 50) hajszálat húz ki, melyeket ezt követősen fénymikroszkóppal megvizsgál, esetleg a fejbőrből szövettani vizsgálat céljából mintát vesz, és laboratóriumi vizsgálatokat (hormonszint meghatározás, szérum vas-, cinkszint meghatározás) végez. A hajhullás igazából csak akkor kezelhető hatékonyan, ha a hátterében álló okot megtaláljuk, és orvosolni tudjuk” – fejti ki a dr. Siklós Krisztina.
Önkéntes kopaszság
Hajkoronánk nyári leborotválása egyfajta divatkövetés, több sztár választása, gondoljunk csak Andre Agassira vagy Sinead O’ Conorra, akik így lettek világhíresek. Tévhit azonban, hogy a gyakoribb borotválással erősebb és dúsabb lesz hajunk. Ez csak gyerekek esetében igaz, akiknél a tizenéves kor végéig egyébként is erősebb és vastagabb a hajuk, s csak utána kezd megváltozni a haj szerkezete.
A férfi típusú hajhullásról
Az androgén alopécia sajnos egy genetikailag meghatározott, öröklődő állapot. A folyamat lényege, hogy androgén hormon hatására a halánték, homlok és fejtető területein lévő hajszálak anagén (növekvő) fázisa egyre nagyobb mértékben megrövidül, a szőrtüszők is egyre kisebbé válnak. Férfiaknál a hajhullás a serdülőkor után bármikor elkezdődhet, amikor is a vér androgén hormonszintje a fiatal fiúknál észlelt alacsony szint fölé emelkedik. Férfiaknál általában a második évtizedtől kezdődően jelentkezhet. Rendszerint azoknál lesz a hajhullás kiterjedése a legnagyobb, akiknél a húszas éveikben kezdődik el a hajhullás.
Hozzászólás zárolva.