Facebook hozzászólás
205

Ne lőjünk ágyúval a verébre!

A krónikus náthás panaszok hátterében az egész év folyamán jelen lévő (poratka) vagy szezonális allergének (mogyoró, fűk, fák, füvek stb. pollenje) állnak. Azonban az eredetileg a nátha legyőzésére készített orrcseppek is képesek krónikus náthát kiváltani (rhinitis medicamentosa).

A nyálkahártya duzzanatát lelohasztó cseppek, spray-k már öt nap után függőséget okozhatnak! Olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek összehúzzák a nyálkahártyát, ezáltal jelentősen rontva azok vérellátást. Ennek hatására rövid távon valóban jobban kapunk levegőt, de a nyálkahártya kiszárad és viszonylag gyorsan degenerálódik, elsorvad, az orrlégzés tovább romlik. Tehát egyre több orrcseppet igényelünk, és a nyálkahártya pusztulása egyre fokozódik. Ezenkívül a duzzanatot csökkentő orrcseppek benzalkónium-kloridot is tartalmaznak. Ez a tartósítószer megbénítja az orrnyálkahártya csillószőreit, amelyek feladata, hogy kifelé továbbítsák a kórokozókat és idegen testeket. Ha e feladatukat már nem tudják ellátni, kevesebb levegőt tudunk beszívni az orron keresztül. A nehezített orrlégzés általában kezelés nélkül 24 órán belül javul. Ez idő alatt a dugulást el kell viselni.

Léteznek ugyan kortizontartalmú orrspray-k is, amelyeknél a hozzászokás veszélye nem áll fenn. Ugyanakkor a kortizon segítségével nem kívánatos baktériumokat és gombákat kezdünk tenyészteni az orrunkban.

A dugulást sóval és luffával kezeljük.

A sótartalmú orrcseppek és spray-k képesek csillapítani a panaszokat, a luffatartalmú orrcseppek szintúgy. Ezeket azonban csak akkor ajánlatos használni, ha nem tartalmaznak benzalkónium-kloridot. Ez kiderül a gyógyszerkísérőből, illetve megkérdezhetjük a gyógyszerésztől. Egyébként sótartalmú cseppeket házilag is előállíthatunk:

Egy teáskanálnyi konyhasót fél liter vízben keverjünk el. Cseppentővel csepegtessük az orrlyukba, vagy szippantsunk fel belőle valamennyit.

Az illóolajakat tartalmazó kenőcsök mellékhatásai hasonlítanak a duzzanatot csökkentő orrcseppekéhez, ezért ezeket sem szabad huzamosabb ideig alkalmazni. Hosszú távon kiszárítják az orrnyálkahártyát. Akinek nagyon fontos, hogy kiduguljon az orra (pl. előadást tart), az röviddel az alkalom előtt szaladjon fel a lépcsőn.

A vérkeringés hirtelen megváltozására általában jobban szelel utána az orr. Azonban a lámpaláz is elegendő: a szimpatikus idegrendszer izgalma is lelohasztja a nyálkahártyát. Ha semmi más nem segít, kivételesen és csak nagyon rövid ideig használhatunk lohasztó cseppeket. Aki nem tud elaludni, vagy éjjel arra ébred, hogy eldugult az orra, keljen fel és járkáljon egy kicsit. Általában erre megindul a váladéktermelődés, és ismét tudunk lélegezni orron keresztül.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!