Facebook hozzászólás
305

Neked van még bőr a képeden?

Téli időszakban a dermesztő hideg, a metsző szél, és a száraz szobalevegő ellen vastag krémtakaróval védekezünk arcon, kézen. Ennek ellenére is szárad, sőt kellemetlenül viszket a bőrünk. Sajnos, ennek nemcsak a tél, hanem betegség is lehet az oka!  

Tetszik nem tetszik, a korral bizony a bőrünk is öregszik. Elvékonyodik, ráncolható, a kollagén és rugalmas rostok valamint lipidek mennyisége csökken, és fokozatosan pusztulnak a faggyúmirigyek és verejtékmirigyek is. Mindez a bőr kiszáradásához és viszkető érzéshez vezetnek.

A tusfürdők, habfürdők szárító hatása, a testápolókban lévő anyagok súlyosbíthatják a viszketést – Kép: Pixabay

A bőrszárazság első tünetei már 35–40 év között jelentkezhetnek, de 60 év felett válnak igazán gyakorivá. Emellett a bőr beidegzése is megváltozik, mely hozzájárul a viszketés élettani folyamatának kialakulásához. Idős korban kezdetben főleg a lábszárakon, háton jelentkezik, később szinte a test minden tájékán érezhetők a sokszor kínzó tünetek, amelyek jellemzően az esti órákban, éjszaka a legsúlyosabbak. A vakarózás súlyosbítja a viszketést, mert újabb tüneteket provokál, így azok állandó körforgásban tovább romlanak.

A bőrviszketést provokálja vagy súlyosbítja minden, ami a bőrszárazságot fokozza. Így például a hosszan tartó, melegvizes fürdők, szaunák vagy a téli hideg és a száraz levegő is. A tusfürdők, habfürdők szárító hatása jól ismert, a testápolókban, kozmetikumokban lévő illatanyagok, kémiai tartósítószerek tovább súlyosbíthatják a viszketést.  Kutatási eredmények szerint az alvászavarok valamint a dohányzás is hozzájárul a bőrviszketés romlásához. Emellett az is ismert, hogy pszichés stressz, kimerültség, depresszió mellett a sokszor gyakrabban jelentkező tünetek nehezebben viselhetők és kezelhetők.

Arcbőrcsere
Ráncok, tág pórusú bőr, acne, pigment- és májfoltok: problémák, melyekre létezik megoldás. A gyógynövényes mélyhámlasztás segítségével bőrünk tavaszra újra sima, fiatalos lehet.

A bőr kiszáradása mellett bizonyos betegségek – például cukorbetegség, pajzsmirigy-, máj- vagy vesebetegség – is okozhat testszerte jelentkező viszketést, ezért ezek kivizsgálása és kezelése is szükséges.

A bőrviszketés kezelésében legfontosabb a bőr zsírozása megfelelő testápolók segítségével, a szintetikus anyagból készült ruhák helyett pamutöltözet viselése javasolt. A viszkető érzést antihisztamin tartalmú gyógyszerek részben csökkentik, de a betegség összetett probléma betegnek és orvosnak egyaránt. A krónikusan fennálló pruritus az életminőséget jelentősen rontja, ezért a betegek vezetése, a kezelés beállítása komplex orvosi feladat – állítja dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa.

www.allergiakozpont.hu



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!