Nem a mentőmellény a ciki, hanem az, ha már csak a szonár-képernyőn tűnünk fel
Balatonlellén ma jelenti be a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata azt a kétéves kampánysorozatot, mely a mentőmellények viselését propagálja. A szervezet elnöke, Bagyó Sándor szerint mindenki, aki valamelyik magyarországi belvízben valamilyen vízi alkalmatossággal sportolni készül, kötelező jelleggel viselje, ugyanis az élete múlhat rajta.
Néhány ritka helyzeten kívül a fuldokló emberek képtelenek segítséget hívni. A légzőrendszer elsődleges szerepe a légzés, a beszéd csak másodlagos. Ha lélegezni alig képes, beszélni még kevésbé fog tudni. A fuldokló szája hol a vízfelszín felett, hol alatta van. Legfeljebb kapkodni tudja a levegőt, de mivel nincs tartósan a víz felett, így nem tud megfelelően be- és kilélegezni és segítséget hívni.
A fuldokló ember nem integet segítségért. Az ösztönök miatt próbálja a testét és a fejét a vízfelszínen tartani a karok oldal irányba nyújtásával és evezésével. Nem tudja kontrollálni a kézmozdulatait: nem tud segítségért inteni, hadonászni, a mentésére siető ember felé vagy esetleg egy mentőeszközért nyúlni.
Az ösztönös fuldoklási reakció alatt az ember teste az elejétől a végéig függőleges marad. Körülbelül 20–60 másodpercig tud a fuldokló a felszínen küzdeni, mielőtt még teljesen elmerülne.
Ez persze nem azt jelenti, hogy aki segítségért kiált, és csapkodja a vizet, az nincs bajban. Nagy valószínűséggel víziszonya van. Ez nem mindig jelenik meg az ösztönös reakciókban, de ha mégis, nem tart sokáig, és ellentétben a valódi fuldoklókkal, ők tudnak a mentésben segíteni (közreműködésre képesek): meg tudják fogni a mentőkötelet, mentőgyűrűt, stb.
Ha valaki igazán fuldoklik, ezek a jelek árulkodnak róla:
-
a fej víz alatt vagy a száj a vízfelszín környékén
-
a fej hátradöntve, nyitott szájjal
-
üres és üveges tekintet, nem képes fókuszálni
-
csukott szemek
-
a haja az arcára vagy a szemébe lóg
-
nem használja a lábait
-
hiperventillál vagy zihál
-
próbál valamelyik irányba úszni, de nem igazán halad semerre
-
próbál a hátára fordulni
-
úgy mozog, mintha egy láthatatlan létrára próbálna felmászni
Szóval, ha a hajónk legénységének egy tagja a vízbe esik, és látszólag minden rendben, ne legyünk benne olyan biztosak! Néha a legáltalánosabb jelek sem mutatják azt, hogy valaki fuldoklik. Néha csak úgy néz ki, hogy tapossa a vizet, miközben a fedélzetet nézi. Biztosra akarsz menni? Kérdezd meg: „Minden rendben?” Ha tud válaszolni, valószínűleg igen. Ha üres, merev tekintettel „válaszol”, talán kevesebb, mint 30 másodperced van kimenteni.
Ezt is olvasd el!
Íme napjaink legvonzóbb vízi sportja: itt próbálhatod ki a SUP-ozást
Hozzászólás zárolva.