Nem csak szamuráj étel: a miszó
Ez a különleges étel végül is a makrobiotikus étrend elterjedésével került át Európába. Növekvő népszerűségét nemcsak változatos felhasználhatóságának, hanem gyógyító ételként ismert hatásának is köszönheti.
Itt szeretnénk ajánlani egy, a reggeli kávét helyettesítő Aveline Kushitól származó miszó leves receptet, amelynek kitartó, stabil energiát adó hatását már a szamurájok is tisztelték és azóta is a megbecsült ételek közé tartozik. Tokióban éppúgy, mint New York-ban vagy Londonban.
Hogyha személyesen szeretné látni és megtanulni a miszó leves és más fiatalító és gyógyító hatású étel elkészítését, vagy komoly elméleti és gyakorlati tudást szerezni, erre lehetősége van az Első Magyar Makrobiotika Intézetnél, mely intenzív képzéseiről oklevelet is ad.
MISZÓ LEVES (egy változata) 4-6 személyre
1 db 10 cm hosszú wakame (tengeri fű)
1 fej félbevágott, majd vékonyra felszeletelt vöröshagyma (félhold alakúra szeletelt)
2 db oválisan vékonyra felszeletelt sárgarépa
1 liter tiszta víz
4 evőkanál miszó
2 evőkanál apróra vágott petrezselyem vagy mogyoróhagyma
– A leöblített és hideg vízben 2-5 percig áztatott wakamét vágja 1-1/2 cm-es darabokra.
– Tegye a feldarabolt wakamét és a felszeletelt zöldségeket egy fazékba.
– Adja hozzá a vizet.
– Hozza forrásba, majd a lángot alacsonyra téve gyengéden főzze amíg a zöldségek megpuhulnak.
– A levesből kivett néhány kanál vízzel higitsa fel a miszót, adja hozzá a leveshez és azt 2-3 percig forrás nélkül, gyengéden főzze. A miszó élő étel és a forralástól ezek az élő enzimek elveszhetnek.
– Petrezselyemmel vagy mogyoróhagymával tálaljuk.
– Melegen vagy szobahőmérsékleten egyaránt finom.
Ráth Zsuzsanna
Makrobiotika Intézet Szakmai Igazgatója
(Megjegyzés Sebestyén Szilviától az Intézet vezetőjétől:
Ráth Zsuzsanna több mint 20 évvel ezelőtt végezte el Los Angelesben az eredeti Ohsawa professzor által alapított Makrobiotika Intézetet, ahonnan Michio Kushi, Herman és Cornelia Aihara, Cecil Torah Levin és még sok más makrobiotikus tanácsadók, tanárok indultak el, és kezdték pályafutásukat. Néhányan szintén Makrobiotika Intézetet alapítottak. Ráth Zsuzsanna 20 évet dolgozott Los Angelesben egy orvosokból álló gyógyító csoportban, aminek eredményeként százak köszönhetik életüket, egészségüket. Egy éve él Magyarországon és most Makrobiotika Intézetünk Szakmai Igazgatójaként végzi gyógyító és oktató tevékenységét.)
Hozzászólás zárolva.