Nem szoktunk le, csak változunk…
Elég hosszú ideje beszélnek már a Gutenberg-galaxis végéről, legutóbb az olcsó e-könyv-olvasók kapcsán kezdték temetni a papír alapú olvasást. Egyelőre azonban úgy tűnik, hogy az olvasási szokások a papír- és elektronikus könyvek használatának egyfajta keverékévé válnak. Míg a tudományos kutatásban és az alapvető információszerzésben az interneten fellelhető tartalmak egyértelműen átvették a vezető szerepet, a többség szépirodalmat nem szeret képernyőről fogyasztani.
Az olvasási szokások változásával a könyv, csakúgy, mint egyszer régen, különlegességgé, csemegévé válhat. Természetesen a kicsi és kényelmes e-bookok terjedése változtat ezen, de szórakoztató olvasás egyelőre még a nyomtatott könyvek terepe. Persze ott van az elektronikus szöveg számtalan előnye: a nem lineáris struktúra sokkal inkább alkalmazkodik az ember gondolkodásához, mint a lineárisan haladó nyomtatott szöveg; egyszerűbb és gyorsabb a keresés, könnyebb az anyag újrastrukturálása, s mindehhez kevesebb helyre, időre és (jó esetben) pénzre van szükség. De ez már az olvasás „új válfaja”, melynek elsődleges célja az információszerzés- és megosztás, lényegi eleme pedig közösségi volta: a weben az olvasás és az írás összekapcsolódik a felhasználók közötti kapcsolatfelvétellel, a kapcsolattartással, a kommunikációval – fejti ki Kálmán Veronika „Az olvasási szokások változása” című tanulmányában.
– timár –
Hangoskönyv
Tágabb értelemben véve az irodalomfogyasztáshoz tartoznak olyan tevékenységek is, amelyeknek már semmi közük az olvasáshoz. A hangoskönyvek egyre nagyobb népszerűségéért okolható az is, hogy az emberek többsége manapság legalább két dolgot csinál egyszerre. Az autóban, utazás közben, a konyhában, vasalás alatt akkor is lehet könyvet hallgatni, ha egyébként erre nem szánnánk időt. Hogy egyenjogúként ismerik el, azt bizonyítja az is, hogy az idei, XIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon már az év – hangoskönyvben használt – hangját is megválasztották. A közönségszavazatok alapján az Év Hangja-díjat Mácsai Pál nyerte el, aki többek között Örkény István Egyperceseinek a megszólaltatója.
Hozzászólás zárolva.