Facebook hozzászólás
820

Nincs szűrővizsgálat, mely korán felismerné:ez gyomorrák

Nincs szűrővizsgálat, mely a korai felismerést lehetővé tenné. Ennek viszont az a következménye, hogy az esetek java részében csak akkor derül fény rá, amikor már előrehaladott stádiumú a kór…

A betegség a világon régiók szerinti megoszlást is mutat, és érdekes módon Japán a szignifikánsan vezető ország ezen a feketelistán. Egyesek ezt a kiemelkedően magas füstölthal-fogyasztással magyarázzák.

Tünetei

Sajnos a gyomorrák kezdeti stádiumában nehezen felismerhető, mivel tünetei gyakorta nincsenek vagy hétköznapi emésztési problémák tüneteivel vágnak egybe, így a beteg nem tulajdonít nekik különösebb jelentőséget.

Például emésztési zavarok, gyomortáji égés, hasi fájdalom léphet fel, ami ugye akár elrontott vagy „savas” gyomor tünete is lehet. Jelentkezhet étvágytalanság, állandósuló teltségérzés, hányinger vagy hányás, undor az eddig kedvelt ételektől is, húsundor, mindezek következtében pedig jelentős fogyás. 

Ugyancsak az étvágyvesztéssel összefüggésben gyengeség, fáradékonyság. Olykor vérzés, vérhányás vagy véres széklet is előfordulhat.

Diagnózis

Olyan szűrővizsgálat, melyet direkt a gyomorrák időben való felismerésére használnának, nincs. Ha felmerül a gyanú, alapos fizikális és laboratóriumi vizsgálatok következnek.

Ezek közt kiemelten fontos a gyomortükrözéssel kapott lelet, mert ez a szövettani mintavételt is lehetővé teszi. Létezik még egy speciális röntgenvizsgálat, amihez báriumot tartalmazó, így a röntgenképen kirajzolódó, tejszerű folyadékot itatnak a beteggel.

Kiegészítő vizsgálatként szóba jöhet a hasi ultrahangvizsgálat, a komputertomográfia (CT) és az endoszkópos ultrahangvizsgálat.

Stádiumok

A gyomorrák súlyossága attól függ, hogy milyen típusú a gyomorban keletkezett elváltozás, s hogy érinti-e a környéki nyirokcsomókat, illetve adott-e a daganat távoli áttéteket. Az általánosan használt, egyébként Amerikából átvett osztályozás szerint T1-es típusú az a rosszindulatú daganat, mely csak a nyálkahártyát, és esetleg az alatta lévő kötőszöveteket érinti.

T2-es típusú az a rosszindulatú elváltozás, mely behatol a savós hártya alatti kötőszövetig, míg a T3-as típusú egészen a savós hártyáig, a T4-es pedig a gyomorral szomszédos részekre is kiterjed.

A környéki nyirokcsomók behálózottságától függően N0-ás a daganat, ha a még áttét nem tapasztalható, N1-es típusú, amikor a gyomor falától 3 centiméteren belül lévő nyirokcsomóban fedezhető fel áttét. A legsúlyosabb ilyen tekintetben az N2 típus, ha 3 centiméternél is távolabbi nyirokcsomót támad meg a kór.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!