Női és férfi klimax: segít a hormonpótlás?
A klimax a nők és – bár kevesen említik – a férfiak számára is számos kellemetlen tünettel járhat. Prof. Dr. Marton István a Rózsakert Medical Center endokrinológus nőgyógyásza szerint nem kell félelemmel tekinteni a változó korra, hiszen a mai korszerű hormonpótló módszerekkel a kellemetlen tünetek enyhíthetők. Az életkor függő változások késleltetése a – manapság egyre jobban felértékelődő – egészséges, aktív öregkor záloga lehet.
Csakúgy, mint a férfiak esetében, a változókorba lépő nőknél is kötelező szűrővizsgálatokat végezni a kezelés előtt: többek között fontos a méhnyakrák, az emlőszűrés, a csontsűrűség- és a székletvér vizsgálat. Ennek eredménye, és a családban előforduló, főleg anyai ágon örökölhető betegségek, vagy halálokok figyelembevételével segít annak eldöntésében, hogy az adott páciens esetében milyen viszonyban állnak a hormonpótlás előnyei és kockázatai. Azok a nők például, akiknek emlő vagy méhtest daganatuk volt, nem ajánlható a klasszikus ösztrogén/progeszteron klimax elleni gyógyszerelés, de náluk is van lehetőség a klimax tünetek enyhítésére tesztoszteron készítmény alkalmazásával.
Dr. Marton István a hormonpótló kezelés kapcsán elmondta: „A hormonpótlás igen összetett kérdés, számos hormont lehet és kell is a változókorba lépőknél pótolni. A teljes körű, korszerű hormonpótló kezelés a nők esetében az ösztradiol-17 béta és esetleg a vérzészavarok megelőzését célzó progeszteronszerű anyag pótlásából, valamint a szexuális vágy csökkenése esetén az androgén (tesztoszteron származék) pótlásából áll. Megfelelő, az adott egyénre szabott hormonpótlással a leginkább zavaró tünetek – mint például a hőhullám, az álmatlanság, és a fokozott ingerlékenység – hét-tíz nap alatt szinte teljesen megszüntethetők.”
A szakértő kiemelte: „Az idejekorán megkezdett hormonkezelés megelőzi a hormonhiányból adódó, már említett másodlagos öregedési tünetek, sorvadások kialakulását és csökkenti a szív- érrendszeri kockázatot. Fontos, hogy az orvos a páciens igényeinek, genetikai öröklött státuszának ismeretében mérlegelje az esetleges előnyöket, kockázatokat, a páciens kockázatvállalási készségének és képességeinek, kísérőállapotának, esetleges betegségeinek tükrében az egyénre meghatározott ideig, módon és dózisban javasolja a hormonpótló kezelést.”
Hozzászólás zárolva.