Facebook hozzászólás
591

Nyirokmasszázs daganatkezelés után is

Nyirokmasszázzsal olyan onkológiai betegek is kezelhetők, akiknél a szokásos daganatkezelés (besugárzás, kemoterápia) után a terápiával összefüggő nyiroködéma alakult ki, akiknél a tumor megnövekedésének következtében a nyirokelvezető csatornák elzáródtak.

Három hatásmechanizmus befolyásolhatja sejtközi folyadékegyensúlyunkat:

a) a nagy nyirokgyűjtők motorikája – ritmikus folyadékelterelő munkája

b) a nyirokfolyadék elmozdulása a sejtközi járatokon keresztül

c) az újra felszívódás mértékének javulása.

Ha valamennyi jól működik – mivel a nyirokfolyadék keringése biztosított – , nem alakulhat ki ödéma.

Nyugtató

A lassú, gyengéd és ritmikus mozdulatokkal már rövid kezelési idő elteltével is sympathikolytikus (feszültségvédő) hatás érhető el. Kimondottan látványos az „áthangolás”, a fej és a nyak területének kezelése esetén.

Fájdalomcsillapító

A bőr és ezáltal az érzékelő idegrostok mechanikus ingerlésének köszönhetően a C-rostok (fájdalominger-szállító) által közvetített fájdalomimpulzusok intenzitása a gerincvelőben lecsökken (a tapintás, nyomás gátolja a fájdalmat).

Immunhatás

Eddig még nem igazolták, hogy a nyirokmasszázs fokozná szervezetünk ellenálló-képességét. Az viszont bebizonyosodott, hogy az ödémás végtag „víztelenítésével” az érintett terület fertőzésre való hajlama csökkent. A nyiroködémánál fellépő súlyos fertőző bőrgyulladás (orbánc) gyakorisága is mérséklődött.

A nyirok útja

A manuális nyirokmasszázs, amelyet tudományosan először prof. E. Kuhnke dolgozott fel, szinte mindig a nyaki régió kezelésével kezdődik (báziskezelés). Itt, az angulus venosus területén, ahol a nyirokedényrendszer kapcsolódik a visszérrendszerhez, először is a nyirokedények működését kell fokozni. Mindez azért kell, hogy jobb legyen a nyirok perifériáról történő ideáramlása, illetve itt is elkerülhető legyen a folyadék felgyülemlése. Ezután azt a területet kell kezelni, ahol a folyadék áramlik (elfolyási szakasz). Az ödémás területen csak ezután kezdődik el a folyadék elmozdítása (masszírozása), mindig a test közepétől a távolabbi régiók irányába.

A manuális nyirokmasszázs mindig több területet érint. Ezzel magyarázható a hosszú kezelési idő, ami akár 90 percet is igénybe vehet. Az átlagos kezelési időtartam 30-60 perc.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!