Facebook hozzászólás
248

Öngyógyítás

Nem győzzük hangsúlyozni, hogy a stresszhelyzetek nem megfelelő kezelése lelki, testi egyensúlyunk felborulásával jár,…

s belső egyensúlyunk, ha úgy tetszik, belső békénk, nyugalmunk visszanyerése érdekében saját magunk tehetünk a legtöbbet. 

Segítő technikák széles tárháza áll rendelkezésünkre, de generális recept nincs. testreszabott viszont igen. Az egészség egyre elterjedtebb holisztikus felfogása szerint az egymásnak néha ellentmondó gyógyítási technikák tulajdonképpen egy egymást kiegészítő rendszert alkotnak, ágazatai összeköthetők és ideálisan alkalmazhatók kombinációik az egyének gyógyulásaiban.

Minden személyiség más. A konfliktustűrő-képességek, stresszküszöbszintek, értelmi és érzelmi intelligenciák, neveltetések, vallások, hitek, attitüdök, eddig átélt tapasztalások, tragédiák, fizikumok, alkatok stb. együttes figyelembevételével tanácsolhatja csak komoly szakember a terápia összetételét. De magunk is ráhibázhatunk. Pusztán hallgatnunk kell ösztöneinkre, melyek pontosan megsúgják, mi esne jól leginkább stressztől terhelt pszichénknek.

A gyógyításnak ma négy ága ismeretes:

           az orvostudomány,

           a testkultúra,

           a pszichoterápia és

           a szellemi integráció.

Orvosi segítség

Szájon át sokminden beszedhető. Gyógyszerek és gyógynövények és ételek széles választéka áll rendelkezésünkre. Egyre több orvos ma már a szintetikus gyógyszereken kívül homeopatikus gyógyszerekkel is dolgozik, a dietát is gyakran használják a terápia részeként. Egyre elterjedtebb a virág- és az aromaterápia is. Az orvosi segítség életmentő is lehet. A legtöbb esetben azonban a tünetek megszüntetésében érnek csak el eredményt. A betegség megelőzésében kevesebb eredményt tudnak felmutatni. Az étrend helyes beállítása sok esetben rendkívül hatásos lehet. Persze túlzásoktól mentes étkezési szokásokról van szó. Az ételek élvezete is egyfajta lazítás, kikapcsolódás, stresszoldó.

Testkultúra

A testkultúra-elméletek felismerték, hogy a fizikai test állapota oda-visszahatásban van a lelki kondícióra. A rendszeres testmozgást végzők a megmondhatói, milyen regeneráló, idegnyugtató hatással van egy teniszmeccs, vagy egy kellemes kirándulás felzaklatott életünkben. Kulcsszó a pihenés. A jó fizikai kondíció életerőnket is növeli. Izomrendszerünk árulkodóan tárolja stresszeinket. A masszázs jótékony hatása szintén közismert. Az ősi kínai gyógyászat, az akupunktúra eredményei, mely a test energiarendszerének kiegyensúlyozásából indul ki, szintén ebből a megközelítésből lehet hasznos. A különböző manipulációs eljárások, mint az osteopathia, a fizioterápia és a gerincmasszázs szintén jó eredményeket mutat fel a stresszkezelésben. A jóga jótékony hatását a test izomrendszerének fellazításában (szellemi egység megteremtésével együtt) fejti ki. Ezenkívül számos relaxációs technika létezik. A légzés, az izomműködés szabályozása a legegyszerűbb eszköz a stressz hatásának enyhítésére. A kineziológia tudománya az izomrendszerben tárolt információk lekérdezése alapján, a tudatalatti izomreflexekben közölt, múltban átélt stresszei feloldásával gyógyít. Az Alexander-technika pedig a főként személyiségproblémák miatt kialakult testtartás-rendellenességek gyógyításán keresztül hat vissza a lelki betegségekre. S mit tesz egy önfeledt tánc hangulatunkkal? Azt hiszem, mindannyian tapasztaltuk már. Itt kell megemlítenünk az érintés jótékony hatását, mely a professzionális masszázson kívül az emberi érintkezésben, a szeretetátadás egyik kevésbé gyakorolt módja.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!