Facebook hozzászólás
116

Öt vészjósló jel: érszűkületed van!

Népbetegség, és nagyon komoly következményekkel járhat, mégsem szentelünk neki elég figyelmet. Pedig az érszűkület a szív- és érrendszeri betegségek egyik leggyakoribb megjelenési formája, amely pedig vezető halálok nemcsak szerte a világban, hanem Magyarországon is!

Érszűkület leggyakrabban az alsó végtagokban alakul ki, ahol az artériák falán lévő koleszterinkristályok fokozatosan beszűkítik a véráram útját, így jóval kevesebb oxigéndús vér juthat el a szövetekhez, ez pedig eleinte egyáltalán nem okoz tüneteket, később azonban erős fájdalommal jár, majd – ha nem kezelik időben – akár a végtag amputációjára is sor kerülhet!

Ezért mindenképpen érdemes odafigyelni a következő tünetekre és rizikófaktorokra, és megkeresni az orvosunkat, aki dopplervizsgálatra fog beutalni minket, amely során megmérik a felkari és a lábfeji artériák vérnyomását. Egészséges érrendszer esetén a két érték azonos lesz, ellenkező esetben azonban valószínű, hogy már szűkülnek az ereink.

A tünetek tehát fokozatosan tűnnek fel, kezdeti stádiumban valóban semmilyen panasza nincs a betegeknek, ám az érszűkület későbbi stádiumaiban komoly fájdalom léphet fel. Ez eleinte csak terhelés, járás hatására jelenik meg, és egy-két perces pihentetés után elmúlik. Ahogy egyre rosszabb lesz az erek állapota, úgy csökken az a távolság, amelyet a páciensek megállás nélkül meg tudnak tenni.

Később a láb már fekvés közben is fájni kezd, ugyanis ebben a helyzetben még kevesebb vér tud mozogni a végtagban, mint ha lógatnánk. Hogy mihez hasonlítható leginkább ez a fájdalom? A legtöbben lábikragörcshöz vagy izomlázhoz hasonló érzésként írják le.

Nagyon fontos és figyelmeztető jel a végtagok színe és hőmérséklete. Ha úgy látjuk, hogy lábunk sápadtabb, mint szokott lenni, vagy esetleg egészen fehéres, lilás-kékes, ezen kívül hideg is, azonnal forduljunk szakemberhez!

Fokozottan figyeljünk oda ezekre a tünetekre, ha dohányzunk, sok zsíros ételt fogyasztunk, sok koffeint juttatunk a szervezetünkbe, családunkban már előfordult ez a betegség!

Sz.F.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!