Facebook hozzászólás
564

Mikor jön meg?

Pandémia: a női ciklust is boríthatja

A mostani világjárvány nemcsak szimplán a lelket gyötri meg – egyfajta súlyos mellék következményként – de a folyamatos stressz visszahat a testre is. A pszichoszomatikus tünetek közül az egyik, hogy a nők szokásos menstruációs ciklusa is felborulhat.

Ezeknek a hormonoknak a csökkenése befolyásolhatja az agyban termelődő vegyi anyagokat, beleértve a szerotonint is. Sok, premenstruációs szindrómában (PMS-ben) szenvedő nő azt tapasztalja, hogy ha a vérzés megkezdődik és a hormonszint stabilizálódik, akkor a tüneteik eltűnnek. De a hormonok csak egy részét képezik az egész folyamatnak.

„A PMS ugyanakkor nem pusztán egy biológiai folyamat, hiszen az ösztrogén és a progeszteron emelkedésének és csökkenésének ugyanaz a mechanizmusa mindenkinél, de mindannyian még sem vagyunk egyformán érintettek” – mondja Dr. Heather Currie, nőgyógyász.”A PMS-ben szenvedő nőknél nincs rendellenes hormonszint, de érzékenyebbnek tűnnek a változó progeszteron- és ösztrogénszintre.”

Fontos, hogy a nők megpróbálják felismerni, mi is történik velük, mi történik a testükkel, a pszichéjükkel, ami súlyosbíthatja a tüneteiket.

Bizonyítékok vannak arra nézvést, hogy egyes nők genetikai sérülékenységet szenvedhetnek el bizonyos hormonális változások hatására. Tehát, ha már tudjuk, hogy az életesemények súlyosbíthatják a PMS tüneteit, az elmond valamit arról, hogy mi történik olyan mindent befolyásoló események következtében, mint amilyen egy globális járvány.

A tartós stressz miatt a szervezet a harcolj, vagy menekülj üzemmód közül kellene, hogy válasszon, de igazán egyikre sem képes, így egy köztes, állandóan feszült állapotba kerül.

Fenyegető helyzetekben a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese tengely, amely összeköti az agyat a mellékvesékkel, ösztönzi a kortizol stresszhormon felszabadulását – felkészítve a nőket arra, hogy reagáljanak az ilyen helyzetekre.

Ha azonban az agy azt mondja a testnek, hogy folyamatosan „reagálnia” kell (szorongó gondolatokra, a változó körülményekre, az otthoni, iskolai stresszre, a magány, a betegség vagy a gyász következményeire), a nem szabályozott kortizol elnyomhatja a reproduktív hormonok termelését a szervezetben. Ez rendellenes ovulációhoz vezethet, ami megzavarja a ciklust – vagy az akár teljesen ki is maradhat.

A stressz állítja át az órát. Fotó: depositphotos.com
A stressz állítja át az órát. Fotó: depositphotos.com

 

Fontos, hogy a nők megpróbálják felismerni, és tudatosítani, hogy is mi történik az életükben, ami súlyosbíthatja a tüneteiket” – mondja Currie. Aktuális érzelmi állapotunk még a fájdalomérzetünkre is hatással lehet; a fájdalom stresszessé, a stressz pedig fájdalmassá válhat. A fizikai és az érzelmi között nincs éles elválasztóvonal, és mindez alaposan kihat a szervezetünkre.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!