Pénz nélkül nincs gyermekegészség sem
Gyermekük egészségének megtartását ma főleg a tehetősebb szülők engedhetik meg maguknak. A kisgyermekes anyák 59 százaléka ugyanis alacsony jövedelmű háztartásban él – derült ki a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet 2011 áprilisában készített országos reprezentatív felméréséből. Szakértők szerint az esélyegyenlőség biztosításához a felvilágosítás nem elég, anyagilag is támogatni kell a prevenciós eszközöket.
A Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet az Országos Gyermekegészségügyi Intézet (OGYEI) és a Házi Gyermekorvosok Egyesülete (HGYE) szakembereinek segítségével sajtótájékoztatón ismertette az áprilisi reprezentatív felmérés eredményeit.
A KISGYERMEKES CSALÁDOK HELYZETE
A magyarországi átlagkereset jelenleg nettó 139 700 forint, a táppénz napi összege az új szabályozás alapján legfeljebb kb. 5 000 forint. A magyar családok anyagi nehézségeire utal az, hogy a KSH legfrissebb adatai szerint a 15 évnél fiatalabb gyermeket nevelő nők 53 százalékának jelenleg nincs munkahelye, 32 százalékuknak azért, mert a gyermek mellett nem tudják, vagy nem akarják vállalni a munkával járó kötelezettségeket.
A GYEREKBETEGSÉG ÁRA
A Medián felméréséből kiderült, hogy a 13 évesnél fiatalabb gyermekkel rendelkező szülőknek egy-egy alkalommal átlagosan 7-8000 forintjába kerül gyermekük betegsége, de minden tizedik család esetében ezek a kiadások a 20.000 forintot is meghaladják. Az aktív munkavállaló, gyermekükkel otthon maradni kényszerülő édesanyák évente átlagosan két hetet maradnak ki a munkából gyermekük betegsége miatt, ilyenkor a gyógyszerkiadások mellett nekik – a ma érvényes szabályozás szerint – évente átlagosan 30.000 forintos fizetéskiesés jelenti a legnagyobb problémát. A szomorú foglalkoztatottsági statisztikák alapján a beteg gyermek ellátásának munkahelyi következményei az anyák felét érinti, ráadásul közülük minden negyedik attól tart, hogy a gyakori hiányzások miatt veszélyben az állása.
MEGELŐZÉS: ELMÉLETBŐL ÖTÖS
A megkérdezett szülők háromnegyede prevenció-párti, szerintük a gyerekbetegségeket érdemesebb megelőzni, mint gyógyítani. A szülők alapvetően ismerik a lehetőségeket, 8-ból 10-en állítják, hogy foglalkoznak is a kérdéssel: háromnegyedük vitaminkészítményekkel, kiegyensúlyozott étrenddel és kötelező védőoltásokkal tesz gyermeke egészségének megőrzéséért. Dr. Kálmán Mihály, a HGYE alelnöke elmondta, hogy a szülők igenis sokat tehetnek gyermekük egészségéért, ha odafigyelnek néhány kézenfekvő dologra, mint az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a szabad levegőn eltöltött idő vagy éppen a kézmosás. Ezért nagyon fontos, hogy a házi gyermekorvosok és a védőnők is rendszeresen beszéljenek a szülőkkel a megelőzés praktikus módszereiről.
Hozzászólás zárolva.