PET, a pozitron emissziós tomográfia
Csütörtökön felavatták Magyarország és Dél-Kelet Európa első PET-CT központját, amely azonnal megkezdte az onkológiai, kardiológiai és az ideggyógyászat körébe tartozó betegek diagnosztizálását.
A PET technológia egy új típusú diagnosztikai eljárás, amely gyors, pontos, biztonságos és a beteg számára lényegi megterhelést, vagy kockázatot nem okozó vizsgálatot jelent. A PET egy kamera, amely az emberi test funkcióiról molekuláris és sejt szinten képes képeket alkotni. Ezáltal mintegy „lefényképezi” a betegséget.
A PET a CT-vel (computer tomográfia), vagy az MRI-vel (mágneses rezonancia) ellentétben nem a test anatómiai és szerkezeti elváltozásairól, hanem a sejtek biokémiai és élettani folyamatairól ad funkcionális információt.
A legkorszerűbb PET diagnosztikai eszközök ma már egyetlen kombinált képalkotó technológiai rendszerbe integrálják a PET kamerát és a CT-t. Így például egy anatómiailag diagnosztizált daganatról a PET a sejtműködés alapján tudja igazolni, hogy az jó, vagy rosszindulatú-e.
A beteg egy pozitron sugárzó izotóppal jelzett anyagot kap intravénásan. A leggyakrabban cukor (glükóz) molekulát kapcsolnak össze pozitront sugárzó fluor izotóppal (FDG). Az FDG-t a sejtek anyagcseréjük intenzitásától függően veszik fel. Minél intenzívebb a sejt anyagcseréje, annál több cukrot vesz fel és fordítva. A PET a sejtek kóros anyagcseréjét érzékeli. Minél rosszabb indulatú egy rákos sejt, annál több cukrot használ fel. A csökkent működésű vagy elhalt sejtek a normálisnál lényegesen kevesebb cukrot használnak fel.
Az illetékes szakmai kollégium Magyarországon megfogalmazta a PET vizsgálatok alkalmazásának részletes indikációit és feltételeit.
A PET-CT vizsgálatok legfontosabb alkalmazási területei:
Az onkológia területén: a rák korai felismerése vagy kizárása, a rák kiterjedtségének vizsgálata, áttétek kimutatása (stádium besorolás). Jóindulatú és rosszindulatú daganat elkülönítése, a rosszindulatúság értékelése és a terápia hatásának vizsgálata, a maradvány elváltozások értékelése (élő, vagy elhalt rák?), valamint a stádium besorolás újraértékelése. Alkalmazzák, pl. a tüdőrák, vastag-, végbélrák, bőrrákok, emlőrák, lymphomák, fej,- nyak-rákok, nyelőcsőrák, hasnyálmirigyrák, hererák, petefészekrák, agydaganatok, stb. diagnosztikájában.
Az ideggyógyászatban: többek között az epilepsziás góc azonosítására használható, elsősorban gyógyszerrel nem kezelhető epilepsziásokban az agysebészeti beavatkozás előtti kivizsgálás részeként. Az Alzheimer-kór korai felismerése vagy kizárása, előrehaladottság értékelése is diagnosztizálható PET-CT készülékkel, valamint az Alzheimer-kór elkülönítése is lehetséges más feledékenységgel, hanyatlással járó kórképektől.
Hozzászólás zárolva.