Facebook hozzászólás
251

Pilinszky-örökség feketén-fehéren

Összművészeti emlékesten elevenedik meg Pilinszky János öröksége. A tiszta hangú költő, aki idén ünnepelhetné 90. születésnapját, haláláig töretlenül hirdette, hogy legfőképp nem az utcákon, hanem a lelkekben kell rendet teremteni. Nágel Kornél grafikusművész Pilinszky verseihez alkotott tusrajz-kiállításának megnyitóján Turek Miklós színművész, valamint a tatai Égi kávéház zenekar szólaltatja meg a különleges hangulatú alkotásokat. A megnyitón való részvétel és a kiállítás megtekintése egyaránt ingyenes.

Nágel Kornél kiállításának megnyitója 2011. április 7-én, csütörtökön 18 órakor a budai várban

Pilinszky János életét és költői hangját egyaránt meghatározta, hogy a helyszínen szembesült a világháború és a koncentrációs táborok borzalmaival. A tragikus képek örökké bevésődtek az érzékeny, mélyen katolikus poéta lelkébe, és egész életére kiható, mély felelősségtudatot ébresztettek benne. Ez a felelősségtudat a világtársadalom látens bűnére adott válasz: az áldozatokon kívül mindenkinek osztoznia kell a tragédiák felelősségében, bárhol is történjenek azok. Filozofikus szemlélete átível a pártpolititikán, a napi sajtó hírein. Az aktuálpolitikától távolságot tartva karrierje során azokra a folyamatokra fókuszált, ahol egybeolvad az itt és a most, a mi és az ők. Ezzel az öntudatos, humanista szemlélettel ismerkedhetnek meg a látogatók. A kiállítóteremben egyszerre jelennek meg az ihletadó versrészletek és Nágel tusrajzai, így adva teljes képet Pilinszky gondolatvilágáról és annak XXI. századra értelmezett üzenetéről.

„Pilinszky verseit olvasva a legmélyebb érzéseim erősödnek fel.” – idézi fel Nágel Kornél, miként született meg a kiállítás ötlete. „Ilyenkor egyszerre fel sem fogható, de kikerülhetetlen érzések szabadulnak fel, és formálódnak bennem képekké. A mostani grafikai sorozat ezeknek a képeknek egy nagyobb válogatása.”

A Pilinszky halálának évében született művész első kiállítását 2000-ben tartotta, melyet azóta több mint 50 egyéni és számos kollektív kiállítás követett. Nágel Kornél sokszorosító, valamint egyedi grafikákat készít, és 2005 óta magyar költők alkotásainak képi megfogalmazásán dolgozik. Művei megtalálhatók magán és közgyűjteményekben, valamint könyvekben, folyóiratokban és a nagy sikerű Hangzó Helikon sorozat Faludy és Radnóti albumában is.

„A kiállításon azt az „angyali hangot” hallhatjuk és láthatjuk, amely a magyar irodalomban csak egyszer szólalt meg, és a sebészi pontosságú sorok, melyeket ránk hagyott, sokunk szívébe és tudatába fészkelték bele magukat.” – így jelöli ki Pilinszky költészetének és Nágel Kornél kiállításának értékét Gádor Bertalan művészettörténész. „A képek is a Pilinszky-féle letisztult és mélyen átélt hangulatokat tárják elénk, és teszik még befogadhatóbbá a válogatott verseket. A most 30 éves alkotó munkájaként még izgalmasabb a sorozat, ugyanis az illusztráció a tökéletes átlényegülést igényli, amely itt hiánytalanul megvalósult.”





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!