Facebook hozzászólás
288

Prosztatarák

Óriási szám a 85 ezer, de igaz: ennyi férfinál mutatnak ki prosztatarákot minden évben Európában. A világon minden harmadik percben meghal valaki ebben a daganatos betegségben. Pedig ha korán felfedezik, nagy százalékban gyógyítható.

A következő lépés a vérvizsgálat. A vérből ugyanis ki tudják mutatni a PSA-t, vagyis prosztataspecifikus antigént, amelynek minél nagyobb a mértéke, annál valószínűbb a daganat jelenléte. Ugyanakkor a PSA megnövekedett szintje jelezheti a prosztatanagyobbodást és egyszerűen az életkor előrehaladtát is.

Ha az eredmények nem zárják ki a daganatot, akkor további – ultrahangos, szövettani – vizsgálatokra számíthat.


A prosztatarák stádiumai


Első stádiumba tartozik a betegsége, ha a daganat még nem lépte túl a prosztatát, tünetek sincsenek.

Második stádium: a daganatsejtek most is a szerven belül találhatók, azonban az első tünetek már megjelennek.

Harmadik stádium: a daganat kiterjed a környező szervekre is, mint amilyen az ondóhólyag.

Negyedik stádium: Továbbterjednek a ráksejtek a csontokra, a nyirokcsomókra, valamint más szervekre, tüdőre, májra.

Kezelése

Természetesen attól függ, melyik stádiumban kapták el a rákot. Ha viszonylag korán, akkor a prosztataeltávolítás a legjobb megoldás, teljes gyógyulás is várható. Ez a műtét azonban a komoly beavatkozások közé tartozik, következménye lehet az impotencia vagy vizelettartási problémák – de csak az esetek kisebbik részében.


Sugárterápia: a besugárzás a prosztata daganatos sejtjeit támadja meg, ugyanakkor természetesen hatással van a környező szövetekre is, mellékhatása lehet a végbél és a húgyhólyag gyulladása, amelynek következtében vizelési és széklelési nehézségek alakulhatnak ki, valamint csípő érzés.

Hormonterápia: mivel a férfi nemi hormonok elősegítik a tumor növekedését, ezért ez a terápia megszünteti a tesztoszteron termelését.

Citosztatikus módszerek: a rák előrehaladott állapotában, áttétek esetén alkalmazzák, a daganatsejteket elpusztító gyógyszerekkel.

Alternatív módszerek

Homeopátia: jó kiegészítője lehet a kórházi kezelésnek, ugyanis a legutóbbi kutatások azt találták, hogy hatásos a rákos megbetegedésekkel szemben is.

Vegetáriánus diéta: a rostokban gazdag, ugyanakkor zsírszegény diéta stresszmentes életmóddal (meditáció) párosulva csökkenti a szervezet PSA-szintjét – állítja egy amerikai kutatás.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!