Psziché-dráma
A stressz kutatás irodalma rendkívül széles értelmezését adja a fogalomnak. A legtöbb esetben a stresszt negatív, rossz hatásként definiálják, …
A legújabb kutatások azt bizonyítják, hogy az adott helyzetek, körülmények azért fenyegető jellegűek, mert olyannak érzékeljük őket, nem pedig belső lényegüknél fogva. A stressz tehát akkor lép fel, ha nem tudunk megbirkózni a reánk eső követelésekkel, illetve alkalmazkodni azokhoz, amikor mindez meghaladja erőnket. (David Hoffmann)
A „Korunk betegsége, a depresszió” című cikkünkben a kutatóorvosok által készített felmérés adataiból az is kiderül, hogy korunk új-típusú embere, a vállalkozó, az üzletember a többi csoporthoz képest a legkevésbé veszélyeztetett. Ha elfogadjuk a lelkialkat és személyiségfüggő stressz-helyzetek kezelésének sokszínűségéről vallott felfogást, akkor ez a statisztikai adat nagyon is magáért beszél.. Kikből lett a klasszikus értelemben vett vállalkozó? Akik szeretik a kihívást, a változást, a kockázatot, a megmérettetést, akik nem egy lapra tesznek fel mindent, akik ha nem sikerül öt elképzelésük, másik tizet azonnal elindítanak, sikerorientáltak, kudarctűrő, problémamegoldó képességük az átlagosnál magasabb. Gondolkodásrendszerükre az azonnali, gyors megoldások megtalálása a jellemző. A tanulmányból az is kiolvasható, hogy minél magasabban iskolázott az egyén, annál kevésbé betegíti le a stressz. A megoldások megtalálásának biztonságát tehát a tudás, a felkészültség is adja.
Merthogy a stressz-helyzetek sikertelen kezelésére a szervezet betegséggel reagál.. Már Selye is megmondta: az állandó sikertelen probléma-megoldási kísérletek csökkentik a szervezet ellenálló-képességét és fokozhatják a megbetegedés valószínűségét. Tehát minél gyakoribbak és komolyabbak a változások életünkben, annál inkább várható, hogy betegek leszünk.
Az elmúlt évtized gazdasági társadalmi átalakulásai gyökeres és tömeges élet- és gazdálkodási feltételváltozásokat vontak maguk után. Az üzletemberek üzleteik működtetésének jogi, szabályozási feltételeit tudomásul véve próbálnak sikerre törni.. Alkalmazkodási képességüket és kézségüket azonban egyre nagyobb próbának teszik ki a törvény- és szabályozóalkotók. A feltételrendszerek ugyanis nemhogy beállnának az egyre hézag-mentesebb jogszabályokra törekedő szabályozóalkotó mechanizmusunkban, tiszta, hosszú távú tervezésre és szervezésre adva lehetőséget, hanem pont az ellenkezője történik. Évről évre, sőt évente többször változtatnak gazdálkodásunk, mindennapjainak feltételein. Igazodási képességeinket és kézségeinket igencsak csúcsra járatva.
Hozzászólás zárolva.