Rendesen ápolod a fogad, mégsem stimmel valami? Megmondjuk, miért!
Sokszor találkozik a fogorvos vagy szájhigiénikus olyan pácienssel, aki elmondása szerint, naponta négyszer-ötször mos fogat, de a szájhigiéniája mégis rossz, tele van fogkővel, és az ínye is gyulladt.
Magyarországon az emberek jelentős része nincs tisztában a fogmosás szerepével és helyes technikájával sem. Nincs tudatában annak, hogy a legnehezebben megközelíthető fogközöket és az ínyszél környékét is alaposan meg kell tisztítani. Ezért fontos, hogy mindenki tisztában legyen a helyes fogmosás gyakorlatával és a fogköztisztító eszközök – fogselyem, fogköztisztító kefe – használatával.
A helyes fogmosási technikára elvileg egyénileg kellene mindenkit megtanítani, figyelembe véve az egyén adottságait, anatómiai sajátosságait, valamint a fogak és a fogágy állapotát. Vannak azonban általános érvényű szabályok is. Tanácsos a legnehezebben tisztítható és a fogkőképződésre leginkább hajlamos területekkel kezdeni a fogmosást. Tudnunk kell, hogy minden fogkefe csak ott tisztít, ahol a sörteszálak direkt mechanikai kontaktust létesítenek a fogfelszínnel. Ha a fogkefesörték nem érnek el egy adott régiót, teljesen közömbös, hogy hányszor, milyen fogkefét és milyen technikát használunk, a várt eredmény elmarad. A fogmosásra szánt idő, minimum 5 perc legyen!
A szájhigiénia legfontosabb eszköze a hagyományos fogkefe. Vannak egyenesen és fűrészfogszerűen levágott, valamint speciális három dimenzióban elhelyezett sörtecsomókat tartalmazó fogkefék. A fűrészfogszerű és ferde sörtecsomókat tartalmazó kefékkel jobban be lehet hatolni a fogközökbe.
A műanyag szálak keresztmetszete és keménysége szerint megkülönböztetünk kemény, középkemény és puha fogkeféket. A plakk leghatékonyabban a középkemény fogkefékkel távolítható el.
Nagyon fontos, hogy csak legömbölyített elemi szálakat tartalmazó fogkefét használjunk, mert ez nem sérti az ínyt, és kevésbé koptatja a fogakat. A fogkefe használata közben a sörteszálak idővel sérülnek, a sörtecsomók szétnyílnak, deformálódnak, ilyenkor a fogkefét ki kell cserélni. Ajánlott háromhavonta új fogkefére cserélni a régit! A hagyományos fogkefével el nem érhető fogközök tisztítására fogselymet és fogköztisztító kefét használjunk! Összességében megfelelő kézügyességgel a hagyományos kézi fogkefével jó szájhigiénia tartható fent.
A modern elektromos fogkefékkel azonban jóval gyorsabban tisztíthatók a fogak, és használatuk eredményessége kevésbé függ a kézügyességtől. (Forrás: www.szajharmonia.hu)
Hozzászólás zárolva.