Részemről a fáklyás menet! – Az ítéletmondó hajlam
Az ítéletmondó hajlamú ember úgy szervezi az életét, hogy minél előbb le tudja zárni a dolgokat.
Ne gondoljunk arra ugyanakkor, hogy ez a személy minden ilyen esetben feltétlenül ítélkezik is – nem, ő csak a viszonylag gyors döntés híve. Szerinte ez mutatja, hogy ő hatékony: már jöhet is a következő probléma, amelyet ugyancsak gyorsan megold.
Ez a stílus, tempó kihat az egész életére: „viszonylag szervezett és hatékony; megtervezett és szervezett életet él, hajlamos listákat írni és azok szerint cselekedni” (Renee Baron és Elizabeth Wagele: Játékos Enneagram, Leela Alapítvány, Budapest, l998., 140. o.).
A kulcsszó a hatékony=kompetens. Kompetencia motívumnak hívjuk azt a csak az embergyerekre jellemző belső hajtóerőt, amely már a néhány hetes (!) csecsemőnél megfigyelhető és konzekvensen érvényesül (mint az állatok kölykeinél a tájékozódási reflex).
A csecsemő hatékony akar lenni: elérni, hogy ne féljen, ne fázzon, ne maradjon éhesen – és ennek érdekében azonnal riasztja a környezetét. Ma már hála Istennek nem a rosszemlékű Spock doktor könyvei alapján gondozzák, nevelik az anyák gyermekeiket. Így nyugodtan felvehetik, ha sír, ha jelez, riaszt a baba.
Az ismétlések, megerősítések következtében így megtapasztalhatja a baba, hogy tényleg hatékony.
Ez az élmény segít megőrizni a duáluniós érzést: a csecsemő valahányszor ébren van és jelez, mindig észlelheti maga mellett/körül az édesanyját. Ezért természetesnek tarthatja, hogy a mama és ő még mindig egyek…
Arra is jók ezek a megerősítő ismétlődések, hogy a kompetencia motívum rendszeres működése egy néhány hónap elteltével olyan meggyőződést alakítson ki a csecsemőben, mely szerint ő belülrőlkontrollálni képes a vele és a körülötte történteket
S ha a mama viselkedését a környezet (családtagok, rokonok, később a bölcsöde-óvóda) is inkább erősíti, mint gyengíti – a gyerekben a kompetencia motívum érvényesülése miatt megszilárdul ez a meggyőződés, és belső kontroll attitűddé válik. Az attitűdben van egy megismerési (kognitív), egy érzelmi-indulati (affektív-emocionális) és egy cselekvésre mozgósító összetevő.
Hozzászólás zárolva.