Részemről a fáklyás menet! – Az ítéletmondó hajlam
Az ítéletmondó hajlamú ember úgy szervezi az életét, hogy minél előbb le tudja zárni a dolgokat.
Nézzük ezek megjelenését egy konkrét példán keresztül – s így térünk vissza az ítéletmondó hajlamhoz:
Ha a kisgyerek felébred, tekintetével és szaglásával is az anyját keresi, és legtöbbször azt kell megtapasztalnia, hogy a mama nincs jelen (megismerési összetevő). Ez azonnal szorongást vált ki benne (érzelmi-indulati összetevő). A szeretetteljes, óvó-gondoskodó anyai viselkedés hatására azonban olyan emléknyomok is aktivizálódnak (megismerési összetevő), hogy ha a baba hívta a mamát, ő megjelent, tisztába tette és megszoptatta a csecsemőt. Ezekhez az emléknyomokhoz kellemes érzelmek felidéződése csatlakozik. A belső kontroll attitűdű baba ezért nem sírni kezd ébredés után, hanem „beszélni” kezd az ő nyelvén – hívja a tejszagút (cselekvési összetevő).
A szorongás helyett tehát a bizalom irányítja: érzi, hogy nem kell sírnia; tudja, hogy a mama akkor is megjelenik, ha ő csak a gőgicsélésével hívja.
Felnőttként könnyen lesz ítéletmondó hajlamú s egy kicsit belső kontroll attitűdű. Viselkedése során felmutatja az attitűd mindhárom komponensét: gyorsan hoz ítéletet a gondolkodást és az érzést használva, hogy cselekvéssel minél előbb lezárja a dolgot.
Folytatjuk. Addig is konzultációs lehetőség: csikyantal.uw.hu.
Hozzászólás zárolva.