Riport Fodor Gáborral
Egy szavazattal maradt le az SZDSZ-ben a parlamenti alelnöki tisztségért folytatott küzdelemben Világosi Gáborral szemben. Maradt az ellenzéki pozíciója a párton belül?
Mintha megkopott volna a liberalizmus Magyarországon. Hogyan látja a liberalizmus és pártja jövőjét? Hiszen mintha a liberális eszméket folyamatosan lenyúlná az SZDSZ-től az MSZP.
Kétségtelenül az eddigi legliberálisabb miniszterelnöke van ma Magyarországnak, és paradox módon ez nekünk liberálisoknak problémát jelent. De nem kell félnünk, fel kell vennünk a versenyt, örülnünk kell annak, hogy van kihívás. Az biztos, hogy az SZDSZ-nek is jó néhány tételben változtatnia kell a politikáján. A választáson elért hat és fél százalék nagyon szép eredmény, de nem lehetünk elégedettek. Optimista vagyok a liberális politika jövőjét tekintve Magyarországon, Európában mindegyik meghatározó politikai irányzat szerves része lett a liberalizmus. Magyarországon a liberális minimum még hiányzik a közgondolkodásból, de folyamatosan megteremtődik. Tehát van perspektíva a liberálisok előtt.
Sokan azt állítják, markánsabban kellene megjelennie az SZDSZ-nek, mint ahogy ezt megtette az MDF.
Az SZDSZ-nek korrektnek, kiszámíthatónak kell lennie – minden párttal szemben. Ragaszkodunk az értékeinkhez, de senkit nem szabad ellenségnek tekintenünk, s mindenkivel korrekt hangon kell tárgyalnunk.
A Fidesszel ez most elképzelhetetlennek tűnik…
Én alapítója vagyok a liberális Fidesznek. A mai Orbán Viktor köszönő viszonyban sincs az akkori Orbán Viktorral, de ez nem jelenti azt, hogy több Fideszessel ne tudnék szót érteni, még akkor is, ha értékvilágunk már jelentősen eltér egymástól.
El tudja képzelni azt, hogy valamikor a jövőben akár egy Fidesz-SZDSZ koalíció alakuljon? Nem négy, hanem mondjuk nyolc év múlva.
Elméletileg abszolút elképzelhető. Ehhez azonban személyi változásokra van szükség, s azt gondolom, hogy elsősorban a Fideszben.
Mit gondol a mai Fideszről?
Nem illik egy másik párt belügyeibe beleszólni, de mivel a párt alapítója vagyok… Sajnos a Fidesz nem egy demokratikus párt belső viszonyait tekintve. Nincs pártellenzék, miközben minden demokratikus pártban van. Nincsenek egymással korrekt módon vitatkozó politikai irányok, csak egy van: a vezér akarata. Ilyenkor követnek el például olyan hibákat, amiket a Fidesz elkövetett a választási kampányban, mert nincs aki megmondja, hogy valami rossz. Miután második vereségét szenvedi el egy párt, akkor szokott jönni az alternatíva, egy másik csapat, amely másként csinálja, de a Fideszen belül ilyen nincs, csak központi irányítás van. Hosszú távon ez tarthatatlan. Néhány év múlva szerintem egy sokkal konszolidáltabb, több irányba nyitott pártot fogunk látni.
Hozzászólás zárolva.