Rotavírus – a szülők rémálma!
Évente mintegy félmillió 5 év alatti gyerek halálát okozza egy nagyon súlyos lefolyású vírus. A rotavírus nemzettől, kultúrától, gazdasági helyzettől függetlenül bárhol felütheti a fejét, és sajnos egymás után többször is megfertőzheti gyermekünket.
Különösen veszélyeztetetek a 6-24 hónapos gyermekek, akik között a leggyakoribb a vírus által okozott gastroenteritis megbetegedés. Sajnos, szinte lehetetlen elkerülni, hamar fertőz, de a tünetek mihamarabbi felismerése nagyon fontos, mert súlyos kiszáradáshoz, és életveszélyes állapot kialakulásához vezethet.
Hogy kaphatja el a vírust a gyerek?
Mivel a vírus a széklettel együtt ürül a szervezetből, így elég egy nem megfelelő kézmosás, és a szennyeződést azonnal átvihetjük a gyerekre, tárgyakra, illetve ételekre. A gyermek pedig megérinti ezeket a tárgyakat vagy szájba veszi kezét-lábfejét, és egyből megfertőződik.
Leggyakrabban a téli hónapokban, illetve kora tavasszal üti fel fejét a rotavírus.
A tünetek: hányás, hasmenés (nagyon vizes lehet), láz, gyomorgörcs
Előfordulhat, hogy egy huszonnégy órás periódus alatt a gyerek akár 20 hasmenéses vagy hányásos rohamon is átesik.
A dehidratációra utaló jelek:
szomjúság,kiszáradt száj és nyelv (csecsemőknél a nedves pelenka hiánya), ingerlékenység, letargiás állapot, feltűnő inaktivitás, beesett szem, csecsemőknél a kutacs besüppedése#img2#
Teendők
Az első és legfontosabb teendő – mielőtt orvoshoz fordulunk- az azonnali folyadékpótlás. Ehhez megfelelő, elektrolitokat tartalmazó, készítményeket lehet beszerezni a gyógyszertárban, amit forralt és lehűtött vízhez adva, apró kortyokban itatunk a gyermekkel. Figyeljünk arra, hogy nem szabad egyszerre sok folyadékot adni, mert ez újabb hányáshoz vezethet. Ezekből a rehidratáló készítményekből érdemes otthon is tartani vész esetére.
Ha ilyen nem áll rendelkezésre, akkor lehűtött ásványvizet, teát vagy gyümölcslevet (bár ezzel óvatosan, mert fokozhatja a hasmenést) kezdjünk el azonnal adni, szintén kortyonként, szüneteket tartva.
A tea minden deciliterjéhez 1 kávéskanál szőlőcukrot keverjünk, mert ez hamarabb felszívódik, és ekkora mennyiségben a hasmenést sem fokozza.
Minél kisebb a gyerek, annál jobban kell figyelni, és akár kórházba vinni, ha nem sikerül a megfelelő folyadékpótlás, vagyis túlzottan sok folyadékot veszít és/ vagy itathatatlan a beteg.
Védelem
Már 33 országban törzskönyvezték a Rotarix nevű vakcinát, amit 2005-ben vezettek be. 2-4 hónapos korban lehet beadni, két adagban, szájon keresztül.
Hozzászólás zárolva.